Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě těsně pod 24,65 za euro.

Ukrajina stahuje armádu z Debalceve, separatisté techniku

Ukrajinské jednotky dnes ráno dostaly rozkaz vyklidit obklíčené Debalceve, oznámila kyjevská televize. Vojáci se stahují po silnici do 50 kilometrů vzdáleného města Artemivska. O situaci dnes k národu promluví prezident Petro Porošenko.

Odchod ukrajinských vojáků probíhá v bojových podmínkách, silnici z Debalceve do Artemivska povstalci ostřelují z okolních výšin, uvedla agentura Unian. Dle reportéra AP jsou ukrajinští vojáci zjevně rozhořčeni, že do obleženého města nedorazily posily. Ukrajinští novináři informují o stovkách vojáků, kterým se podařilo proniknout z obklíčení a kteří pod záštitou Červeného kříže míří do bezpečí a za sebou podle rozkazů zničili všechno, co zničit měli. Ve městě ale zůstává mnoho mrtvých a raněných, co se s nimi stane, nikdo neví. Podle povstaleckých zdrojů se v Debalceve ukrajinští vojáci i se svou výzbrojí vzdávají po stovkách.

Jako prostředník při dojednání klidu zbraní v Debalceve se dnes nabídl běloruský prezident Alexandr Lukašenko, který byl minulý týden hostitelem summitu Německa, Francie, Ukrajiny a Ruska v Minsku. „Jsme připraveni zajistit vyvedení všech ukrajinských vojáků a zaručit se, že už nikdy nebudou bojovat,“ řekl Lukašenko novinářům. Bělorusko je podle něj také připraveno převzít do úschovy zbraně, které ukrajinská armáda v obleženém městě nechá.

Spojené státy by měly dostát svým dřívějším slibům a poskytnout Ukrajině „prostředky pro posílení obranyschopnosti“. V telefonickém rozhovoru s americkým viceprezidentem Joem Bidenem to znovu prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko.

Spojené státy dodávky „obranných zbraní“ Ukrajině zvažují, rozhodnutí ale v Bílém domě dosud nepadlo. Kyjev v úterý oznámil, že už do Washingtonu poslal seznam požadované výzbroje. Po zbrojních dodávkách Ukrajině volají zejména američtí republikáni, podporuje je ale i nový americký ministr obrany Ashton Carter.

Doněčtí separatisté dnes ohlásili začátek stahování těžké vojenské techniky z fronty na východě Ukrajiny. Podle vzbouřenecké agentury DAN bude během dnešního dne odsun dokončen ve třech okresech; agentura neupřesnila, jakou část frontové linie to představuje. Obleženého města Debalceve se ohlášené stahování netýká.

Doněcké velení už v úterý oznámilo, že stahování těžkých zbraní, které mělo být zahájeno nejpozději v noci na úterý, bude postupovat po etapách. Výzbroj prý bude z fronty vyvedena nejprve v místech, kde se dodržuje dohodnutý klid zbraní. Stahování bojové techniky z fronty oznámili v úterý i luhanští radikálové, Kyjev ale jejich tvrzení popřel.

Ukrajinská armáda zatím odsun těžké výzbroje neohlásila. Hodlá s ním prý začít až v okamžiku, kdy separatisté přestanou porušovat zastavení palby. Podle minského protokolu má být odsun těžké techniky dokončen do dvou týdnů.

Newsletter