Ukrajinská centrální banka prudce zvedá sazbu: 30 %

(Aktualizováno 14:23) Razantně zvýšit základní úrokovou sazbu na 30 z 19,5 procenta se dnes rozhodla ukrajinská centrální banka kvůli obraně hřivny. Guvernérka Valerija Hontarevová prudkým růstem úroků zasahuje také proti rostoucí inflaci. 

Guvernérka centrální banky očekává rychlé posílení hřivny do pásma 20 až 22 k americkému dolaru. Trh její přání z části plní, hřivna posílila o 8 % či 2 hřivny na 23,50 k americkému dolaru.

Centrální banka potvrdila nařízení pro vývozce, aby do hřivny směňovali nejméně tři čtvrtiny tržeb ze zahraničí a uvedla, že Ukrajina naplnila všechny požadavky Mezinárodního měnového fondu na uvolnění pomoci v objemu 17,5 miliardy amerických dolarů. Centrální banka zavedla také zásadní omezení obchodů s devizami, které ale obratem – zřejmě pod nátlakem politiků – zrušila.

Pod palbou politiků? Ukrajinská CB ruší zákaz obchodů s devizami

Ukrajinská ekonomika v závěru roku 2014 propadla meziročně o 15,2 %. Centrální banka bojuje o zastavení odlivu kapitálu ze země, zmítané vojenským konfliktem na východě. Hřivna za poslední rok proti americkému dolaru odepsala tři pětiny hodnoty a stala se nejhůře se vyvíjející měnou světa.

Centrální banka v reakci na tento vývoj a kvůli propadu devizových rezerv zavedla kontrolu toku kapitálu. Náměstek ministra financí Igor Umanskij na sklonku února řekl, že i peníze, které zemi zašle MMF, půjdou do posílení devizových rezerv. „Bez dalších zdrojů paniku těžko uhasíme,“ uvedl.

Nová úroková sazba vstoupí v platnost ve středu. Centrální banka letos přikročila ke zvýšení úroků již podruhé, loni celkem třikrát. Na začátku loňského roku činila její klíčová úroková sazba 6,5 procenta. Vyšší úroky sice obvykle podporují kurz domácí měny a omezují inflační tlaky, mají ale zároveň negativní dopad na hospodářský růst, protože zvyšují náklady na půjčky.

Newsletter