Úleva pro české akcie: index PX zpět nad „tisícovkou”

Český trh dnes výrazně posílil, hlavními tahouny 1,45% zisku indexu PX byly akcie ČEZu a bank. Erste i přes snížení ratingu agenturou S&P poskočila zpět nad 700 korun a uzavřely se ziskem 1,18 %. Ještě lépe si vedly akcie pojišťovny VIG, které byly dlouhodoběji pod prodejním tlakem. Akcie vyskočily o 2,34 % a uzavřely pohodlně nad 900 korunami. Komerční banka se přidala a uzavřela silnější o 1,46 %. Z prodejního tlaku spojeného s nízkými cenami elektřiny se vymanil ČEZ. Akcie se sice ráno obchodovaly beze změny okolo 600 korun, ale odpoledne z trhu úplně zmizeli prodejci a tak se akcie dostávaly až k úrovním 615 korun. Akcie nakonec uzavřela se solidním ziskem 2,23 % a i objem 580 tisíc akcií byl vcelku slušný.

Klesajícími tituly byly dnes Unipetrol -1,41 % a CETV -0,88 %. Unipetrol spadl společně s akciemi PKN, zřejmě kvůli vysokým cenám ropy, které by jim měly ujídat z jejich marží. CETV je stále na americkém trhu pod prodejním tlakem a tento rok ztrácí již více než 18 %.

Okolní trhy mají proměnlivou výkonnost. Polský index díky bankám vyskočil o 1,9 %, naopak BUX odepisuje kvůli vybírání zisků na všech hlavních titulech 0,5 %.   

Newsletter