Uložení hotovosti v bance. Značka: levně

Myšlenka na uložení hotovosti v dokonale zabezpečených trezorech po celé Evropě se může zdát jako z filmů pro pamětníky, některé banky a pojišťovny ale tento nápad v současné době zvažují. Reagují tak na úrokové sazby, které ve velké části starého kontinentu klesají pod nulu, napsala na svých webových stránkách CNBC.

Dálnice v Evropě zatím nejsou ucpané nákladními auty s ochrankou, které převážejí peníze na přísně tajná místa. Pokud ale bude pro banky finančně rozumné hromadit hotovost, zatímco sazby budou dál klesat, mohla by tato praxe narušit schopnost centrálních bank používat záporné sazby na podporu růstu.

ČNB negativní sazby zavede, tvrdí Commerzbank

Poprvé klesly sazby ECB pod nulu v červnu 2014 na minus 0,1 procenta. Od té doby je snížila ještě třikrát. Evropští centrální bankéři říkají, že by mohli sazby opět snížit, když se zhorší ekonomické podmínky.

Privátní bankéři a pojišťovny už ale vymýšlejí kreativní způsoby, jak se poplatkům úplně vyhnout. Jednou z možností je převést elektronické peníze, které drží v centrálních bankách, do hotovosti. Munich Re úspěšně experimentovala s ukládáním dvouciferných milionových sum v eurech do hotovosti, kterou pojistitel popisuje jako zvládnutelné náklady. Několik dalších německých bank, včetně druhého největšího poskytovatele půjček Commerzbank, tento krok také zvažuje.

 

 

Hromadění hotovosti naštěstí vytváří pro centrální banky celou řadu dalších nákladů. Část z toho připadá na skladování a přepravu, což ale nejsou největší problémy. Potíže mohou být s bankovními lupiči, zemětřesením a dalšími nepředvídatelnými katastrofami. A také problém najít pojistitele, který bude ochoten převzít tato rizika za přiměřený poplatek.

„Dnes nikdo neukládá hotovost na dlouhou dobu, peníze dorazí a rychle odtečou do bankomatů,“ uvedl německý bankéř, který se podíval na náklady spojené s přechodem na bankovky. Odhadl, že náklady na pojištění by byly od 0,5 procenta do jednoho procenta z ceny bankovek, které by byly uloženy.

Newsletter