Unavení z akcií? Dejte si kakao

Hledáte nějakou alternativu po náročných měsících na akciových trzích? Nyní je možná ten správný čas zaměřit se na okrajové komoditní trhy, které nabízejí zajímavé příležitosti. Jedním z příkladů je právě teď trh s kakaem.

Kakao je komoditou, kterou v různých podobách ochutnal skoro každý, málo kdo se však odvážil do ní investovat. Kakao se získává z bobů kakaovníku. Stejně jako jakýkoli jiný strom, i kakaovníky potřebují určité množství vláhy, aby nesly odpovídající úrodu. Suché počasí začátkem roku 2015 však požadovanou vláhu africkým kakaovníkům nezajistilo. Pro kakaový trh na newyorské ICE burze, tak vznikl velký problém. Afrika (zejména západní africké státy, jako jsou Pobřeží slonoviny a Ghana) se na světové produkci kakaa podílí téměř 73 procenty. Problém na straně nabídky těchto zemí tak může mít velký dopad na cenu. Pobřeží slonoviny, které je největším světovým producentem kakaa, očekává nižší úrodu, a to až o 100 000 tun oproti loňsku, kdy sklidilo 1 720 000 tun. Obchodníci si této skutečnosti jsou vědomi již nějakou dobu. Právě tento fakt byl důvodem, proč se ceny kakaa vzpíraly medvědímu trendu a od začátku dubna stále rostly.

Kakao poblíž stropu?

Neúroda ve státech jako Pobřeží slonoviny či Kamerun jistě potlačí ceny výše. Nicméně, bez ohledu na počasí přijde čas, kdy trh dosáhne bodu, kde bude výpadek na straně nabídky doceněn. Celá řada faktorů naznačuje, že se investorům otevírá jak short selling, tak call-selling strategie. Jaké jsou důvody?

Blížící se sklizeň

V západní Africe začíná sklizeň přelomem září a října a trvá až do prvního čtvrtletí příštího roku. Stejně jako u jakéhokoliv jiného trhu se zemědělskou komoditou, je nabídka při sklizni vyšší než kdykoli jindy během roku. To se často promítá do nižších cen v průběhu sklizně. Ceny kakaa takový vzor v minulosti následovaly (ačkoli historický vývoj nutně neurčuje budoucí výsledky).

Nedostatek na straně nabídky není tak vážný

Nedostatek globální nabídky ve výši 100 000 tun by nemusel být nijak vážný. Neberou se totiž v úvahu zásoby z let minulých. V roce 2011 byl globální deficit na straně nabídky kakaa 234 000 tun. Ceny byly tehdy daleko nižší, než ty současné. Podíváme-li se na rok 2014 / 2015, ačkoli nebyl rekordní, zásob k pokrytí současného deficitu generoval dostatek. Ačkoli by Pobřeží slonoviny mohlo sklidit až o 100 000 tun kakaa méně, oproti loňskému roku se jedná stále „jen“ o 5,8procentní pokles.

Makro faktory

Slabší rozvíjející se ekonomiky v roce 2015, silný dolar (ve kterém je na ICE kakao ceněno) a obecná „risk off“ atmosféra trhů nejsou nakloněny býčím trendům. Kakau se v létě dařilo těmto faktorům vzdorovat a šlo býčímu trendu naproti, další vzdor bude ale s rostoucí cenou daleko těžší.

Jak se s tím vypořádat?

Horké suché počasí produkci kakaa v roce 2015 přistřihne. Zároveň také pohání šestiměsíční cenovou rally. Deficit na straně nabídky je již trhem pravděpodobně oceněn. Se začátkem hlavní sklizně v západní Africe by na ceny mohl vzniknout tlak a to hlavně v důsledku vzniku nových zásob. Vnější prostředí býčím náladám na trhu nenahrává.

Nabízí se tedy call-selling strategie, avšak obchodníci s futures mohou v průběhu několika příštích dnů vsadit na short. Býci možná ještě nějakou příležitost cítí, slábnoucí cena v posledních dnech ukazuje, že trh již vyhlíží sklizeň, a červencová maxima zdá se naznačují opak.

Obchodování s futures na kakao může znít exoticky těm, kteří byli dosud zvyklí sledovat index Dow Jones nebo 10letý dluhopis. Kakao je však jen další komoditou do diverzifikovaného komoditního portfolia. Skutečnost, že se ostatní mohou bát, může být vaše výhoda. 

Newsletter