UniCredit: Region silně zatíží Rusko, ČR jedním z tahounů

Předpokládaný růst ekonomiky ve střední a jihovýchodní Evropě bude letos 2,5 procenta, v roce 2016 pak dosáhne 2,9 procenta. Hodnoty pro celý region přitom budou v důsledku poklesu v Rusku na úrovních 0,2 a 2,2 procenta. Vyplývá to z hospodářské studie, kterou dnes zveřejnila UniCredit Bank.     

„Růst by měly zejména ekonomiky zaměřené na reformy, zatímco země s přetrvávajícími strukturálními potížemi zůstanou v recesi,“ uvedl ředitel divize firemního a investičního bankovnictví UniCredit Gianni Franco Papa.     

Letos podle něj nejspíše přijde mírné zrychlení růstu úvěrů v regionu střední a jihovýchodní Evropy, tažené zejména úvěrováním firem. Pokud Polsko s Českem zůstanou i nadále hlavními aktéry obnovy firemního úvěrování ve střední Evropě, mohly by se k mírnému růstu v této oblasti vrátit do konce roku 2015 také banky ve Slovinsku a Chorvatsku. V rámci celého regionu střední a východní Evropy celkový výsledek úvěrování ovlivní podstatný pokles v Rusku.     

Úvěrování firem ve střední a východní Evropě by mělo v roce 2015 obecně vzrůst o 12,4 procenta, ve střední a jihovýchodní Evropě o 3,5 procenta. Tempa růstu maloobchodních úvěrů by měla vykázat pozitivní hodnoty 5,4 procenta, respektive 3,3 procenta, upozornila zástupkyně ředitele oddělení strategických analýz UniCredit Carmelina Carluzzová. Vklady v bankách letos vzrostou o 9,1 procenta ve střední a východní Evropě a o 4,2 procenta v regionu střední a jihovýchodní Evropy.     

Marže jsou stále pod tlakem, takže banky v regionu střední a východní Evropy musí rozšířit spektrum svých příležitostí generujících výnosy. Podobně jako v západní Evropě poroste v budoucnu význam příjmů jiných, než jsou mimo úroky. „Celkově očekáváme, že si sektor udrží svoji ziskovost oblasti výnosů z aktiv i v roce 2015 na srovnatelné úrovni s rokem 2014, tedy kolem jednoho procenta. Geopolitický vývoj a změny vnějšího prostředí představují v našem výhledu určitý zdroj nejistoty,“ uvedl Papa.     

Střední a východní Evropa zahrnuje Bosnu, Bulharsko, Chorvatsko, ČR, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, Rusko, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Turecko, Ukrajinu. Střední a jihovýchodní Evropa představuje tyto země bez Ruska, Turecka a Ukrajiny.

Newsletter