UniCredit se nákladová střídmost vyplácí, zisk v 1Q +60 %

Italská bankovní skupina UniCredit v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila v meziročním srovnání zisk o více než polovinu na 712 milionů eur. Zatímco v 1Q13 banka vydělala 449 mil. EUR, za poslední kvartál loňského roku překvapila hlubokou ztrátou vlivem odpisu goodwill i vysokých rezerv pro krytí ztrátových úvěrů.

S přelomem roku italské bankovní jedničce v návratu do černých čísel pomohly zejména nižší výdaje na ztrátové úvěry. Výše zisku překonala očekávání analytiků – agentura Bloomberg uvedla konsensus 509,3 mil. EUR a Reuters 550 mil. EUR.

UniCredit je podle výše majetku největší bankou v Itálii. Výkonný ředitel Federico Ghizzoni ji směruje cestou omezování nákladů a rizikových aktiv, což je jeden z klíčových ukazatelů sledovaných regulátorem, tedy Evropskou centrální bankou. Ta zhodnotí bankovní sektor na podzim.

Za šokující ztrátou 15 miliard eur oznámenou za 4Q loňského roku stál především masivní odpis goodwillu ve výši 8 mld. EUR a dále nárůst rezerv spojených s nesplácenými úvěry na dvojnásobných 9,3 mld. EUR. V březnu banka oznámila, že v roce 2014 očekává čistý zisk 2 mld. EUR a do roku 2018 by ho chtěla zvýšit na 6,6 miliardy eur. V tomto horizontu má UniCredit propustit zhruba 8,5 tisíce lidí pracujících na plný úvazek, z toho 5.700 zaměstnanců na domácím trhu v Itálii.

UniCredit se výrazně angažuje v zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky. Česká UniCredit Bank patří mezi největší tuzemské banky. Působit na českém trhu začala v listopadu 2007, kdy vznikla spojením finančního ústavu HVB Bank a Živnostenské banky.

Newsletter