Dolar po zklamání z ADP Národního reportu zaměstnanosti oslabuje proti euru nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu zůstávají v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Unikátní diamant se kvůli brexitu nevydražil

Největší neopracovaný diamant na světě se včera nevydražil. Nabídka 61 milionů dolarů bylo málo. Je to výjimečná situace. Paul Zimnisky, jeden z nejuznávanějších odborníku na trh s diamanty, se domnívá, že hlavním důvodem, proč se kámen neprodal, byl brexit. Investoři, kteří byli ochotni zaplatit takto velkou sumu za jeden kámen, se totiž nyní vypořádávají s propadem akcií a výkyvy na devizovém trhu.

Diamant se dražil v londýnské aukční síni Sotheby´s. Kámen váží úctyhodných 1 109 karátů (221,8 gramu) a vytěžen byl loni v listopadu v Botswaně, v dole Karowe, společností Lucara Diamond.

Diamant pojmenovaný Lesedi La Rona, což znamená v botswanském jazyce tswana Naše světlo, má výjimečnou čirost a kvalitu. Stáří kamene se odhaduje na 2,5 až 3 miliardy let. Velikostí se podobá tenisovému míčku. „Nikdy v historii naší planety nebyl ve veřejné dražbě nabízen neopracovaný diamant takovýchto rozměrů. Jeho kvalita je navíc opravdu výjimečná. Až 98 procent nacházených diamantů je řazeno do kategorie I, která obsahuje dusík. Lesedi La Rona spadá do velmi raritní skupiny IIa, což znamená, že neobsahuje příměsi dusíku ani boru,“ uvádí klenotník a majitel ALO diamonds Alojz Ryšavý.

Unikátní modrý diamant byl vydražen za více než miliardu korun

Lesedi La Rona je druhým největším nalezeným diamantem na světě. Rozměry a váhou ho překonal pouze Cullinan s 3107 karáty, který byl objeven v roce 1905 v Jihoafrické republice. Tento kámen byl následně rozřezán na devět menších. Největší z nich váží 530 karátů a je doposud světově největším broušeným diamantem nejvyšší kvality. Znám je jako Velká hvězda Jižní Afriky nebo také jako Cullinan I. Zasazen byl do žezla britské královny.

Velká hvězda Jižní Afriky by po dlouhých letech mohla přijít o světové prvenství v podobě největšího broušeného diamantu s nejlepším barevným ohodnocením (stupeň D – prvotřídně bílý). Odborníci uvádějí, že Lesedi La Rona by toto prvenství mohl převzít. Vše záleží na tom, zda bude broušen a jak úspěšně tento proces proběhne.

Newsletter