Unipetrol chystá největší investici v české petrochemii. Dividenda?

Petrochemický holding Unipetrol dnes podepsal s italskou společností Technip smlouvu o výstavbě nové polyetylénové jednotky v Chemparku Záluží u Litvínova. Hodnota uzavřené smlouvy činí 5,76 miliardy korun a celkové investiční náklady 8,5 miliardy Kč. Zprovoznění nové jednotky je naplánováno na polovinu roku 2018. Podle firmy jde o největší investici v české petrochemii. S nedávným požárem propylenové jednotky v Záluží přitom nesouvisí, byla plánována dlouhodobě.Teprve podle konečného součtu škod po požáru se Unipetrol bude rozhodovat ohledně případné výplaty dividendy. 

„Výstavba nové polyetylenové jednotky je klíčovým investičním projektem nejen z pohledu naší střednědobé strategie, ale také s ohledem na rozvoj celého českého petrochemického průmyslu, zejména díky rozsahu investice a nejmodernějším použitým technologiím. Tato investice posune Unipetrol mezi evropskou špičku v oblasti kvality produkce a současně zajistí vyšší bezpečnost a spolehlivost výroby. Jde také o jasné potvrzení našeho odhodlání o strategický rozvoj na českém trhu,“ uvedl dnes generální ředitel Unipetrol Marek Świtajewski.

Unipetrol po požáru v Záluží spustil omezeně petrochemii

Unipetrol se podle něj bude teprve v součtu veškerých škod po požáru v Záluží rozhodovat ohledně výplaty dividendy. Pro financování projektu nové polyetylénové jednotky má dle něj Unipetrol dostatek hotovosti a úvěrových zdrojů. V období po spuštění nové linky očekává šéf Unipetrolu zlepšení marží.

Z vyjádření generálního ředitele Unipetrolu Marka Switajewskeho vyplývá, že zájem vyplácet dividendu ze strany managementu je a nic se na něm nemění. Oznámená investice do nové polyetylenové jednotky by toto rozhodnutí ovlivnit neměla. V tuto chvíli se tak čeká na vyčíslení škod požáru polyetylénové jednotky v Záluží, kterou odhadujeme v řádu miliard Kč na úrovni provozního zisku EBITDA. Společnost Unipetrol je však pojištěna jak co se týče majetku, tak i ušlého zisku, je tedy pravděpodobné, že jí bude část škod vyplacena zpět. Bližší informace by měly být zveřejněny do tří týdnů.

Dodal, že práce na výstavbě nové polyetylenové jednotky by měly být zahájeny ve druhém čtvrtletí příštího roku, dokončení je naplánováno na první čtvrtletí roku 2018. Během některých etap výstavby bude na místě působit až 1000 pracovníků, většinu z nich společnost Technip plánuje najmout z řad lokálních firem. V tuto chvíli v místě budoucí jednotky působí společnosti Metrostav a ČKD Praha DIZ, které provádí potřebné přípravné práce pro výstavbu samotné výrobní jednotky.

Skupina EPH a Čepro spojí síly. Chtějí Unipetrol

Právě v chemickém areálu v Záluží u Litvínova poničil rozsáhlý požár v polovině srpna tamní propylenovou jednotku, hasiči zasahovali šest dní. Od požáru stála celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinérie. Některé výroby postupně Unipetrol obnovuje. Plný provoz by chtěla společnost obnovit co nejdříve, řádově to však podle dřívějších vyjádření vedení firmy potrvá spíše měsíce než týdny. Společnost dosud ani nevyčíslila škody.

Skupina Unipetrol se zaměřuje na zpracování ropy, distribuci pohonných hmot a petrochemickou výrobu. Od roku 2005 je součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. V letošním prvním pololetí vykázal Unipetrol čistý zisk 5,27 miliardy Kč.

Newsletter