Unipetrol po požáru v Záluží spustil omezeně petrochemii

Společnost Unipetrol tři týdny po požáru a výbuchu v chemickém areálu v Záluží u Litvínova v omezeném rozsahu zahájila výrobu polyetylenu a polypropylenu. Obnovení plného provozu bude trvat měsíce. Škody chemička ještě nevyčíslila. ČTK to řekl mluvčí společnosti Mikuláš Duda.

Na místě příčiny největší mimořádné události od roku 1996 stále zjišťují policisté a hasiči. Vyšetřování potrvá několik měsíců. „Většina lokalit je přístupná bez omezení, naši technici již zpracovávají dílčí závěry ohledně rozsahu poškození celého zařízení,“ uvedl Duda.

Až skončí prohlídka technického stavu poškozených technologií, sestaví odborníci z chemičky plán oprav, vyberou řešení a dodavatele prací. Součástí prací bude i vyčíslení celkových škod.

Od požáru stála celá petrochemická výroba, v menším rozsahu jela rafinérie. Některé výroby postupně společnost obnovuje. Plný provoz by chtěla obnovit co nejdříve, řádově to podle Dudy však potrvá spíše měsíce než týdny. U rozsáhlého požáru, který poničil propylenovou jednotku Unipetrolu v polovině srpna, hasiči zasahovali šest dní.

Hospodářské noviny dnes zveřejnily zprávu, podle které se o převzetí většinového podílu v Unipetrolu z rukou polské PKN Orlen pokusí společně skupina EPH a státní Čepro.

Newsletter