Unipetrol se kvůli odstávkám propadl do ztráty

AKTUALIZOVÁNO – Petrochemický holding Unipetrol se v letošním prvním čtvrtletí propadl do ztráty 25 milionů korun, když ve stejném období loňského roku vykázal zhruba dvoumiliardový čistý zisk. Tržby klesly o 26 procent na zhruba 17,7 miliardy korun. Důvodem poklesu jsou odstávky ve výrobě. Akcie Unipetrolu na výsledky reagují poklesem.

Unipetrol dnes oznámil, že podle aktualizovaných odhadů očekává dokončení opravných prací na etylénové jednotce v průběhu července. „V tuto chvíli předpokládáme dokončení všech opravných prací v průběhu července a postupné najíždění produkce až na úroveň 80 procent během srpna,“ řekl generální ředitel Unipetrolu Marek Świtajewski.

v mil. Kč 1Q 16 1Q16 konsensus 1Q 15 Meziroční změna
Tržby 17 686 18 235 23 975 -26%
EBITDA 559 615 2 897 -81%
EBIT 103 152 2 426 -96%
Čistý zisk -25 37 1 995            –

S ohledem na pojištění Unipetrol předpokládá, že by za 1. čtvrtletí měl získat zpět ušlý obchodní zisk odhadovaný na 2,9 miliardy Kč. Od pojišťovny by měl dostat zhruba 2,4 miliardy korun za ušlý zisk v roce 2015 a také čtyři miliardy za náklady na opravu etylénové jednotky. 

Finanční ředitel společnosti Miroslaw Kastelik dnes ČTK řekl, že ušlý zisk způsobený srpnovým požárem etylénové jednotky v Záluží u Litvínova dosud činí 7,4 miliardy korun. „Část ztráty způsobená přerušením výroby je částka, která je uplatnitelná a dá se odečíst,“ uvedl dnes Kastelik. Z aktuální částky 7,4 miliardy by mohla podle odhadů Unipetrolu pojišťovna pokrýt zhruba 5,3 miliardy korun. Celkové krytí od pojišťovny za celou dobu odstávky pak společnost odhaduje v řádu několika set milionů dolarů. „Záleží na tom, kdy se na opravované jednotce dostaneme do běžného provozu,“ dodal Kastelik. U jaké pojišťovny je Unipetrol pojištěn, sdělit nechtěl.

Rafinérská modelová marže poklesla meziročně o 35 procenta na 3,6 USD/barel. Petrochemická modelová marže vzrostla meziročně o 45 procent na 884 EUR/tunu. Nízká úroveň ceny ropy dále podporovala externí makroprostředí, zejména petrochemické marže. Míra využití rafinérských kapacit klesla z 84 procent na 66 procent meziročně vlivem probíhající zarážky v Litvínově a havárie na etylenové jednotce, které způsobily omezení rafinérské výroby.

„Reportované výsledky za 1. čtvrtletí oproti očekávání trhu spíše zklamaly – tržby ve výši 17,7 mld. Kč těsně nepřeskočily nastavenou laťku 18,2 mld. Kč, přičemž provozní zisk EBITDA i čistý zisk (respektive analytiky neočekávaná ztráta) také skončily níže než konsensus. Důvodem jsou především jednorázové provozní náklady spojené s požárem etylenové jednotky ve výši 99 mil. Kč. Po očištění o tuto položku vykázal Unipetrol čistý zisk ve výši 74 mil. Kč oproti očekávaným 37 mil. Kč,“ komentuje výsledky analytička skupiny Roklen Lenka Dvořáková.

Výsledky podle ní podpořila opět nízká cena ropy, která se příznivě promítla především do petrochemických marží – kombinovaná petrochemická marže tak meziročně poskočila o 45 procent výše. Naopak rafinérská marže nadále klesá. „Unipetrol stále doplácí na havárii etylenové jednotky v Litvínově z loňského léta, dle očekávání by však ušlý obchodní zisk z 1. čtvrtletí tohoto roku (odhadovaný na 2,9 mld. Kč) měla získat od pojišťovny zpět. Trh bude nyní s napětím očekávat, zda představenstvo navrhne dividendu z loňského zisku – to se velmi pravděpodobně však během dneška nedozvíme,“ dodala Dvořáková.

HN: J&T chce ze zisku Unipetrolu dividendu nejméně 12 Kč na akcii

Firma oznámila významný pokles provozního zisku EBITDA LIFO o 89 procent meziročně na 350 milionů Kč, a to kvůli havárii etylénové jednotky a zarážky v Litvínově.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. PKN Orlen drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších 23,7 procenta akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a menšinoví akcionáři.

Výsledky dnes reportoval také PKN Orlen, největší polské ropné společnosti klesl ve čtvrtletí čistý zisk o 55 procent na 337 milionů zlotých. Za propadem byly nízké ceny ropy a posílení polského zlotého. 

Newsletter