Výnosy evropských jádrových zemí rostou. Euro proti dolaru mírně sílí nad úroveň 1,1770 EURUSD. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna v zisku pod hranicí 25,30 za euro, podporují ji sázky na agresivnější zvyšování sazeb ČNB.

Unipetrol v čele pražského růstu

Pražská burza zakončila seanci v plusu, hlavními tahouny byly akcie ČEZ a Komerční banky, kde operovali zahraniční kupci. Trhu nakonec pomohla zpráva, že ECB chystá QE v řádu až 1,1 bilionu eur. Trhy v Evropě se také otočily do pozitivních čísel, DAX momentálně roste o 0,3 % a francouzský CAC o 0,6 %.

Akciím ČEZ pomohlo zvýšení cílové ceny od Goldman Sachs a společně s utilitami v regionu posílily o 1,5 %. Komerční banka, která byla včera pod prodejním tlakem, přilákala zahraniční kupce, kteří ji ke konci dne vyhnali až k úrovním 4800 korun. Dobře si vedly i akcie Unipetrolu, které po vzoru svého hlavního akcionáře PKN poskočily o 3 % a uzavřely na 140 korunách.  

Okolní trhy zabraly více než Čechy. Maďarské akcie posílily díky OTP a Richter Gedeon o 0,8 % a polský index WIG20 vyskočil dokonce o 2 % díky utilitám, PKN a KGHM. 

Newsletter