Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Unipetrol v hluboké ztrátě kvůli odpisu v rafinérii, PKN v rekordní kvůli Litvě

Petrochemická skupina Unipetrol vykázala za první polovinu roku rozsáhlou čistou ztrátu 2,55 miliardy korun kvůli negativnímu přecenění aktiv ve druhém čtvrtletí roku, které poslalo čistý výsledek do ztráty v rozsahu 3,49 miliardy korun. Rekordní kvartální ztrátu utrpěla mateřská skupina firmy, polská PKN Orlen, tam kvůli problémové litevské divizi. Akcie Unipetrolu v úvodu pražského obchodování tratí 1,15 % u 129 Kč (aktualizováno 11:15).

Unipetrol vykázal ve druhém čtvrtletí roku obrat ve výši 32,44 mld. Kč, což znamená meziroční nárůst o 31 procent z 24,71 mld. Kč před rokem, 28,809 mld. Kč v 1Q14. Stojí za ním zejména navýšením rafinérské kapacity v České rafinérské a vyšší prodejní objemy napříč všemi třemi klíčovými segmenty – rafinérie, petrochemie a maloobchodu.

Provozní zisk před úroky, daněmi, odpisy a amortizací (EBITDA LIFO) ve druhém čtvrtletí ovlivnilo zaúčtování jednorázového snížení hodnoty fixních aktiv v rafinérském segmentu. „Společnost tak dosáhla provozního výsledku (EBITDA LIFO) -3,677 miliardy korun,“ uvedl Unipetrol. Výsledek 2Q loni byl 663 mil. Kč, 1Q letos pak 1,857 mld. Kč. „Hodnota zisku očištěná od jednorázového vlivu přecenění aktiv činí za druhé čtvrtletí 1,044 miliardy korun, což představuje meziroční zlepšení o 381 milionů korun,“ uvedl Unipetrol k vlivu jednorázových položek.

 „K zaúčtování jednorázového snížení hodnoty fixních aktiv jsme přistoupili s ohledem na zhoršený střednědobý výhled očekávané ziskovosti rafinérského segmentu. Bez této jednorázové položky bychom vykázali provozní zisk přesahující jednu miliardu korun,“ říká generální ředitel a předseda představenstva Unipetrolu Marek Świtajewski.

Na úrovni EBITDA vykázal Unipetrol ve 2Q14 záporných 3,54 miliardy korun, u EBIT záporných 4,172 mld. Kč.

Rafinérský segment: Zhoršený výhled

V rafinérském segmentu dosáhl ve druhém čtvrtletí roku 2014 objem zpracované ropy 1331 kt, což představuje meziroční nárůst o 47 %. Využití rafinérských kapacit ve druhém čtvrtletí roku 2014 vzrostlo na úroveň 90 %. Ve stejném období rafinérský segment vykázal EBITDA LIFO -4,647 miliardy korun, zejména s ohledem na jednorázové snížení hodnoty aktiv, ke kterému společnost přistoupila s ohledem na zhoršený střednědobý výhled ziskovosti segmentu. Bez zahrnutí této operace by byly výsledky segmentu mírně pozitivní (+74 milionů korun), poprvé od čtvrtého čtvrtletí 2012. Za druhé čtvrtletí roku 2014 prodejní objemy rafinérských produktů meziročně vzrostly o 39 % na úroveň 1130 kt, a to dle Unipetrolu zejména s ohledem na navýšení podílu ve společnosti Česká rafinérská a výrobu bez neočekávaných výpadků, na rozdíl od druhého čtvrtletím roku 2013.

„Provozní výsledky Unipetrolu za 2. čtvrtletí jsou bez zohlednění vysokého odpisu v rafinérském segmentu příjemným překvapením, které by mohl trh ohodnotit pozitivně. Negativní zprávou je však zhoršující se střednědobý výhled v rafinérském segmentu a propad marží, který stojí za tak vysokým odpisem aktiv. Z pohledu výsledků za pololetí (bez zohlednění vysokého odpisu ve 2Q a zisku z akvizice Shell v 1Q) dosáhla provozní ziskovost pouze mírně lepší úrovně – EBITDA LIFO dosáhla v 1. pololetí -361 mil. Kč oproti ztrátě 495 mil. Kč v 1. pololetí 2013,“ uvádí Lenka Švejdová, analytička trhů Roklen24.cz.

Petrochemie

Provozní zisk EBITDA LIFO petrochemického segmentu dosáhl ve druhém čtvrtletí roku 2014 hodnoty 856 milionů korun. Prodejní objemy petrochemických produktů pak meziročně vzrostly na úroveň 445 kt (+14 %), zejména díky vyšším prodejům olefinů i polyolefinů. Pozitivně se do výsledku segmentu dle Unipetrolu promítla i zlepšující se dynamika tuzemské ekonomiky. Naopak negativní vliv měla na výsledek segmentu dle firmy výrazně nižší modelová marže z olefinů, která meziročně poklesla o 10 %. I nadále se do výsledků petrochemického segmentu negativně promítají přetrvávající vysoké poplatky za obnovitelné zdroje energií (OZE).

Maloobchod

Maloobchodní segment zaznamenal ve druhém čtvrtletí roku 2014 provozní zisk EBITDA LIFO 120 mil. korun, zejména díky lepším palivovým i nepalivovým prodejům, ke kterým přispělo pozvolné oživení tuzemské ekonomiky a částečně také zavedená legislativní opatření na potlačení nelegálních dovozů pohonných hmot. Meziročně se tak podařilo Benzině zvýšit podíl na trhu ze 14,1 % na 14,9 %. Negativně se ve druhém čtvrtletí do výsledku segmentu promítaly nízké palivové marže, zejména na benzínu, které byly způsobeny silnou konkurencí na tuzemském trhu, zejména v Praze a okolí.

Rekordní ztráta polské matky

Největší polská ropná společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, prodělala ve druhém čtvrtletí rekordních 5,2 miliardy zlotých. Do ztráty firmu stáhla zejména problémová litevská divize. Analytici podle agentury Reuters přitom předpokládali, že PKN vykáže zisk 353 milionů zlotých po ztrátě 207 milionů před rokem.

Kvartální výsledky zahrnovaly odpisy hodnoty majetku v celkovém objemu kolem pěti miliard zlotých, z toho plných 4,2 miliardy zlotých připadalo právě na ztrátovou litevskou divizi Orlen Lietuva. PKN Orlen uvedla, že je připravena tuto divizi dočasně uzavřít, pokud se zhorší makroekonomické podmínky.

„Čtvrté a první čtvrtletí jsou obvykle pro rafinerský sektor nejhorší. Marže jsou na nejnižší úrovni a prodej je slabý. Připravujeme se proto na nejhorší scénáře, které by mohly nastat na přelomu let 2014 a 2015. Prvním krokem by mohlo být dočasné uzavření litevské rafinerie,“ prohlásil dle čtk náměstek šéfa PKN Slawomir Jedrzejczyk.

PKN se podobně jako další podniky v odvětví potýká s nízkými maržemi. Litevská divize Orlen Lietuva navíc zápasí s vysokými přepravními náklady. PKN se letos nepodařilo přesvědčit litevské železnice, aby rafinerii, která je jejich největším zákazníkem, snížily poplatky za přepravu ropy.

PKN koupila litevskou rafinerii v roce 2006 za 2,6 miliardy dolarů a další miliardu dolarů investovala do její modernizace. Odpisy snížily účetní hodnotu závodu na pouhých 500 milionů zlotých, přesto by podle analytiků bylo pro PKN obtížné nalézt pro tuto rafinerii kupce.

V loňském roce Orlen Lietuva prodělala rekordních 94,3 milionu dolarů. Divize je největším daňovým poplatníkem v Litvě a podílí se zhruba čtvrtinou na celkovém exportu země. Uzavření rafinerie by bylo politicky citlivou záležitostí, litevská vláda však dala najevo, že neplánuje státní záchranu.

Newsletter