Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Univerzální lék proti hyperinflaci? Zimbabwe ho má

Existuje nějaký univerzální lék, jak se vypořádat s hyperinflací? Vláda afrického státu Zimbabwe ho našla, alespoň si to tak myslí. V rámci boje s astronomickým růstem cen se jednoduše rozhodla, že kompletně zruší svou původní národní měnu- zimbabwský dolar.

Vláda jihoafrického státu včera oznámila, že počínaje 11. červnem 2015 začne demonetizace zimbabwského dolaru, která bude trvat až do konce září letošního roku. Občané Zimbabwe tak mohou proměnit tamní měnu za americké dolary za předem stanovené kurzy během třech a půl měsíců, poté už zimbabwský dolar nebude mít žádnou oficiální hodnotu.

Během čtvrteční konference oznámil šéf zimbabwské centrální banky John Mangudya novinářům, že „veškerá hotovost denominovaná v národní měně bude osvobozena od bankovních poplatků i daní a zároveň bude směněna za alternativní měnu, a to bez jakýchkoliv otázek.“

Faktem zůstává, že v Zimbabwe funguje multiměnový systém, který zahrnuje americký dolar, jihoafrický rand botswanskou pulu. Tento systém byl zaveden jakožto prostředek boje proti hyperinflaci, která v roce 2008 dosahovala 231 000 000 %. Samotný zimbabwský dolar přestal být využíván v dubnu 2009, od té doby až do dnes však nebyl představen přesný způsob jeho demonetizace, tudíž někteří Zimbabwané si doma či na bankovních účtech stále hromadí neskutečné množství zcela nepoužitelných bankovek.

V rámci demonetizace nabídne centrální banka za každých 175 kvadrilionů zimbabwských dolarů na bankovním účtě pět těch amerických, což znamená, že jeden americký dolar odpovídá dle stanoveného kurzu 35 kvadrilionům těch zimbabwských. V případě hotovosti pak bude vyplaceno 50 amerických dolarů za 250 bilionů těch zimbabwských emitovaných v roce 2008. Do padesáti amerických dolarů bude vše vypláceno v hotovosti, nad padesát pak převodem na bankovní účet.

„Tento krok demonstruje závazek centrální banky ohledně udržení si multiměnového systému,“ přepisuje Mangudyova slova agentura Bloomberg. „Zimbabwe potřebuje navýšit své zahraniční rezervy, zlepšit svůj fiskální management a posílit svůj finanční sektor ještě předtím, než celkově změní celý systém,“ dodal centrální bankéř.

Ekonomika Zimbabwe se ponořila do krize v poté, co v roce 2000 Mugabeho vláda zkonfiskovala farmy bělošských farmářů a rozdělila je mezi černošské bezzemky. Tehdy země přišla o tolik důležitý export tabáku a různých obilovin. Ekonomika tenkrát silně poklesla a inflace vzrostla až na 500 miliard procent. Recese trvala bezmála deset let, až do roku 2009. Tehdy nová koaliční vláda zavedla ekonomické reformy, které strádající ekonomice pomohly k expanzi. V té samé době byla zavedena i možnost plateb ve vybraných zahraničních měnách, což vy výsledku pomohlo alespoň částečně zkrotit astronomickou inflaci.

Afrika 21. století: nová „země příležitostí“?

Motory africké ekonomiky aneb trnitá cesta k růstu

Newsletter