Únor bílý, koruna sílí

Klíčové body

  • Státní svátek v USA měl na svědomí klidné pondělní obchodování.
  • Koruna na vlně dobré tržní nálady pokračovala v posilování.
  • Dolar by do konce února mohl znovu začít ztrácet půdu pod nohama.
Zdroj: Depositphotos

Včerejší Den prezidentů v USA znamenal klidný vstup do nového týdne, když se hlavní měnový pár pohyboval v úzkém koridoru bez jasnějšího směru. Koruna posilovala zpět pod 25,70 EURCZK a na páru s dolarem pod 21,20 USDCZK. Korekce dolarových ztrát, která trvá prakticky od začátku nového roku, by mohla být do konce února minulostí.

Koruna by mohla zisky ještě rozšířit

Na páru koruny s eurem jsme včera sledovali pokračující posilování domácí měny směrem pod 25,70 EURCZK. Koruna během ranních hodin odepsala tří haléře, aby nakonec o desetník posílila, a chvilkově i atakovala předchozí minimum na 25,64 EURCZK. Po opuštění konsolidační formace klesajícího trojúhelníku, ve kterém byl pár koruny s eurem uzamčený od konce listopadu do konce ledna, tak domácí měna pokračuje v dalším posilování. V rámci minulého týdne měla sice koruna tendenci tento pohyb korigovat směrem nad 25,80 EURCZK, nyní je ale pravděpodobné, že se posune na nové nejsilnější hodnoty od loňského března.

Koruna tak nadále posiluje díky vyšším tržním sazbám. Ty vzrostly po měnověpolitickém zasedání ČNB z předminulého týdne, kdy byla představena nová prognóza, která pracuje se základním scénářem posunu hlavní repo sazby do konce roku až na úroveň jednoho procenta. Jako varování před vyčerpáním aktuálního dobrého sentimentu zde můžeme sledovat vývoj na indikátoru MACD, který se momentálně pohybuje značně nad předchozím nákupním signálem, a tak by při budoucím vyprchání aktuální síly domácí měny mohlo dojít k vytvoření divergence v rámci tohoto indikátoru, což by mělo značit příchod větší korekce.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Euro na cestě k novému maximu v rámci trendu?

Denní graf eura s dolarem, který reflektuje obchodování od loňského léta, nabízí dobrý pohled na aktuálně probíhající korekci eurových zisků. Ta přišla s novým rokem po porušení krátkodobější rostoucí trendové linie, od které se kurz vrátil o 400 bodů níže, aby se udržel nad rostoucí trendovou linií z letních měsíců. Měnový pár se momentálně nachází v oblasti několika rezistencí, přes které se kurz dostával hůře v první polovině prosince, a stejně tak zde docházelo k odpočinku od dolarových zisků v druhé polovině ledna.

Na denním grafu je momentálně namístě sledovat vývoj indikátoru RSI, který se pohybuje v blízkosti klesající trendové linie. Pokud by se tomuto páru podařilo v průběhu týdne uzavřít nad ní, je možné, že by na aktuální vlně pozitivní nálady, která zkraje týdne na trzích převládá, euro nabralo momentum a pokračovalo směrem k novému maximu v rámci tohoto trendu. V opačném případě bychom byli svědky návratu směrem k supportům na 1,2050-60, případně 1,2000 EURUSD, odkud by už ceteris paribus s největší pravděpodobností došlo k odrazu směrem k vyšším hodnotám.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Na čtyřhodinovém grafu je aktuální situace o něco přehlednější. Na základě lokálních minim z 18. ledna a 5. února by se zde ve spojení s mírně klesající spouštěcí linií, která se momentálně nachází ve výše zmíněné oblasti hranic odporu, mohla vytvořit formace hlava a ramena. Po jejím opuštění by už mohlo euro zahájit postupný posun směrem k 1,2500 EURUSD. V průběhu týdne tedy bude důležité sledovat aktuální neckline této formace a denní svíce, kterým se podaří uzavřít nad 1,2150 EURUSD. Pokud budeme svědky ještě jedné korekce směrem k 1,2000 EURUSD, pak je možné, že hlavní měnový pár v této konsolidační fází setrvá do konce února.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Z ekonomického kalendáře včera trhy moc zpráv neovlivnilo. Jediná, která stojí za zmínění, je průmyslová výroba v eurozóně, která v prosinci vykázala meziroční pokles o 0,8 %. Statistika dopadla hůře než v prosinci a také hůře, než očekávala analytická obec, což euru nepomohlo. Dnes již bude na frontě zveřejňovaných dat o něco rušněji. V 11 hodin nás čeká druhý odhad HDP eurozóny za čtvrtý kvartál loňského roku a německý ZEW index ekonomického sentimentu. Na druhé straně Atlantiku budou v odpoledních hodinách zveřejňována spíše podřadná data.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2132 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,35 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2078 do 1,2181 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,69 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,61 až 25,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,09 až 21,30 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter