Uprchlíci. „Evropa to sama nezvládne“. Téma pro Trumpa

AKTUALIZOVÁNO: Evropa sama uprchlickou vlnu nezvládne, řekl maďarský premiér Orbán. Žádá globální systém kvót. Zatímco eurokomisař Moscovici připravuje pravidla pro uvolnění rozpočtových schodků i dluhu jednotlivých členů EU kvůli nákladům na péči o uprchlíky, Donald Trump si s krize udělal téma své americké prezidentské kampaně.

Eurozóna bude kvůli nákladům na uprchlickou krizi možná potřebovat „pružnější uplatňování pravidel pro výši rozpočtových schodků a státního dluhu svých členů“. Německému listu Süddeutsche Zeitung to řekl evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Uvolnění těchto pravidel za mimořádných okolností umožňuje Pakt stability a růstu, uvedl ve zveřejněném článku.

Největší stěhování národů do Evropy od války

„Budeme nyní zkoumat, zda lze uprchlickou krizi klasifikovat jako mimořádnou okolnost,“ uvedl. Podotkl přitom, že nynější příliv běženců je největším stěhováním národů do regionu od konce druhé světové války.

Podle pravidel stanovených v Paktu stability a růstu jsou horní hranicí pro rozpočtový schodek tři procenta hrubého domácího produktu, limitem pro státní dluh je 60 procent HDP. Evropská komise má za úkol zajistit dodržování těchto pravidel. Během světové finanční krize ale mnoho členských států tato pravidla porušovalo a některé je porušují dlouhodobě.

Klaus k imigrantům: Merkelová i Gauck činí Evropě medvědí službu

Německo, kam jen v září dorazilo odhadem 170 tisíc žadatelů o azyl, si plánuje dát stranou pět miliard eur z rozpočtu na letošní rok. Peníze mají sloužit k úhradě nákladů spojených s péčí o běžence v následujícím roce.

Ministr financí Wolfgang Schäuble ve středu prohlásil, že žádný nový dluh příští rok podle jeho názoru nebude muset vzniknout a vláda v Berlíně může dodržet svůj slib zajistit vyrovnaný rozpočet. Jiné země eurozóny ale mají s udržováním nízkých rozpočtových schodků problémy.

„Tato uprchlická krize je pro ekonomiky v krátkodobém horizontu zátěží, ve střednědobém horizontu se to však může změnit,“ uvedl v německém deníku Moscovici. „Uprchlickou krizi a její náklady proto musíme posuzovat jako investici. Jsem si jistý, že podnítí novou pracovní sílu, novou energii a novou spotřebu, takže bude mít na naše ekonomiky nakonec pozitivní dopad,“ prohlásil eurokomisař.

Orbán: Evropa to sama nezvládne

Maďarský premiér Viktor Orbán, který v zahraničí čelí kritice kvůli tvrdému postoji k migrantům, navrhl, aby se o velkou masu lidí, kteří migrují z Blízkého východu, Asie a Afriky do Evropy, podělil celý svět. V projevu na zasedání Valného shromáždění OSN podle agentury MTI upozornil, že Evropa toto břímě sama nezvládne.

Ifo: Německo musí dovzdělat imigranty. Snížit minimální mzdu?

Nynější krize podle předsedy maďarské vlády není „uprchlickou krizí“, nýbrž „nekontrolovaným masovým migračním hnutím bez limitů“. Jak uvedl, zapojeni jsou do něho ekonomičtí migranti, uprchlíci, žadatelé o azyl, ale rovněž i „cizí bojovníci“. „Je jasné, že Evropa toto břímě nemůže nést sama a bude brzy destabilizována, pokud toto břemeno nebude sdíleno na globální úrovni,“ citovala MTI premiéra. Orbán v této souvislosti vyzval k jednáním „všech významných aktérů mezinárodní politiky“ o „globálním systému kvót“, který by rozdělil migranty do všech zemí.

Migranti jsou podle Orbána oběťmi špatného vládnutí a „chybných mezinárodních politických rozhodnutí“, která vedla k válce, jako je příklad Sýrie. Jsou prý ale také oběťmi špatné evropské politiky a pašeráků lidí. „Je naší morální povinností dát těmto lidem zpět jejich domovy a jejich země. Nemůže být naším cílem poskytnout jim nový, evropský život,“ řekl Orbán podle MTI.

Trump: Syrské uprchlíky pošlu z USA zpátky domů

Lídr republikánských předvolebních průzkumů Donald Trump by poslal v případě svého zvolení prezidentem všechny syrské uprchlíky přijaté Spojenými státy zpátky do Sýrie. Trump to prohlásil ve středu večer při debatě s více než třemi tisíci voliči ve městě Keene ve státě New Hampshire a z uprchlické vlny tak udělal téma své kampaně.

Rakouská ministryně: Použijeme sílu, pokud tu uprchlíci zůstanou

Trump nechce, aby USA umožnily pobyt syrským běžencům, protože existuje možnost, že může jít o přestrojenou velkou teroristickou armádu. „Může to být ISIS, fakt nevím,“ řekl republikánský kandidát na prezidenta, který je známý svými kontroverzními výroky.

„Viděli jste někdy takovou migraci?“ ptal se na shromáždění s voliči Trump. „Jsou to všechno muži a vypadají, že jsou velmi silní…Je tam tolik mužů, není tam tolik žen. A já si říkám: Proč nebojují, aby zachránili Sýrii? Proč migrují po celé Evropě? Vážně,“ dodal.

Poté přišel americký miliardář s teorií, že může jí o maskované teroristy. Jak dodal, údajně prý existují návrhy, aby USA v příštích letech přijaly celkem 200.000 uprchlíků, což označil za „nepředstavitelné“. „Vojenské taktiky jsou velmi zajímavé. Mohlo by jít o jeden z největších taktických triků všech dob. Armáda o 200.000 mužích, možná,“ prohlásil Trump.

Jestliže bude příští rok na podzim zvolen prezidentem, donutí prý všechny syrské běžence, aby Spojené státy opustili. „Pojedou zpátky. A když prohraju, myslím, že tady zůstanou,“ dodal.

Niedermayer: Je to nesmírně vážné. Ale ne vinou uprchlíků

Newsletter