Úroveň 25,50 EURCZK padla. Nabere koruna další zisky?

Koruna má našlápnuto. Včera vůči euru mírně posilovala a přiblížila se úrovni 25,50 EURCZK, obchodovala se v úzkém pásmu bez větších výkyvů. Psychologickou úroveň 25,50 EURCZK už dnes koruna pokořila, a to poprvé od konce kurzového závazku České národní banky. Aktuálně se česká měna obchoduje na 25,47 EURCZK a 21,67 USDCZK.

Podle Marka Dřímala z Komerční banky včera korunu k hranici 25,50 EURCZK dotlačila slova centrálních bankéřů, především guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Ten vidí šanci prosincového zvýšení sazeb jako 50:50. K ještě silnějším úrovním by korunu podle Dřímala mohla posunout nová příznivá data z ekonomiky nebo vyjádření dalších členů bankovní rady ČNB o potřebě zpřísnění měnových podmínek.

Rostoucí šance na brzké zvýšení sazeb centrální bankou je podle Dřímala už vidět na dluhopisovém trhu. „Včera se výnos desetiletého státního dluhopisu přiblížil na dohled dvou procent,“ upozornil Dřímal.

Dnešek i zítřek je bez domácích dat, až v pátek Český statistický úřad zveřejní konjukturální průzkum za listopad. V říjnu se celková důvěra v domácí ekonomiku mírně zvýšila. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně zvýšil a indikátor důvěry spotřebitelů se naopak mírně snížil.

V USA budou odpoledne zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a zpráva počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti. V eurozóně bude zveřejněna listopadová spotřebitelská důvěra.

Euro se aktuálně pohybuje na 1,1752 EURUSD. Hlavní událostí dne budou Fed minutes, které budou zveřejněny ve 20:00. Fed na počátku listopadu rozhodl, že ponechá své sazby beze změny v pásmu 1-1,25 %. Podle měnového výboru (FOMC) se kondice amerického trhu práce i přes dopady hurikánů Irma a Harvey (například zářijový zánik pracovních míst) i nadále zlepšuje. Ekonomika pak i nadále pokračuje v solidním růstu.

Od Fedu se neočekávalo, že by na tomto setkání zvýšil sazby. Trhy budou pozorněji sledovat vývoj v prosinci a již nyní jsou z 90 % připraveny na prosincový růst, míní Anna Stupnytska, globální ekonomka Fidelity International. „Zdá se, že ze všech hlavních světových centrálních bank je právě teď Fed v nejlepší pozici, aby pokračoval v mírně jestřábí politice. Začátkem příštího roku očekáváme oslabení amerického hospodářství, které zabrání Fedu, aby zvyšoval sazby v souladu se současnými prognózami,“ dodala.

Newsletter