USA se ponoří do smutku. Powellův projev se odkládá

Spojené státy se dnes kvůli úmrtí prezidenta George Bushe staršího ponoří do smutku. Smutečního obřadu se kromě Bushovy rodiny a bývalých prezidentů zúčastní také prezident Donald Trump. Trhy budou zavřené, na Wall Street, která včera výrazně oslabila, se nebude obchodovat. Odkládá se také projev šéfa Fedu Jeroma Powella před ekonomickým výborem Kongresu. 

Šéf Fedu Powell již před časem uvedl, že sazby jsou poblíž neutrální úrovně. To trh interpretuje jako signál zpomalení růstu sazeb. Počet zvýšení úrokových sazeb o 25 bazických bodu tak roce 2019 nemusí být tak vysoký, jak ukazovaly projekce. Investoři v posledních dnech bedlivě sledují vývoj na trhu dluhopisů. 

Euru včera pomohly zprávy z Itálie. Kabinet premiéra Giuseppe Conteho totiž uvedl, že je ochoten snižovat schodek státního rozpočtu k dvěma procentům hrubého domácího produktu. Komisař pro rozpočet Günther Oettinger upozornil na to, že italský rozpočet je pro eurozónu nebezpečný.

Z dat dnes bude v eurozóně zveřejněn Markit PMI index aktivity kompozitní za listopad a také říjnové maloobchodní tržby. Ve Spojených státech pak bude zveřejněna Béžová kniha Fedu. 

Dolar včera během dopoledne oslabil až nad úroveň 1,1400 EURUSD. Později ale ztráty umazal a přiblížil k hranici 1,1340 EURUSD.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1330 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,15 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1344 do 1,1485 EURUSD.*

Koruna pondělí zakončila zhruba na stejné úrovni, na které otevírala, a to poblíž 25,96 EURCZK. Proti dolaru posilovala k 22,70 USDCZK, ale den zakončila nad 22,85 USDZCK.

Na včerejší data Českého statistického úřadu o mzdách koruna nereagovala. Ve 3. čtvrtletí vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 8,5 procenta, reálně se zvýšila o 6 procent. Medián mezd činil 27 719 Kč.

„Svižný růst mezd a spotřeby domácností a zejména přetrvávající slabá koruna ve srovnání s očekáváním ČNB budou hlavní důvody, proč lze očekávat další postupné zvyšování sazeb ČNB i v příštím roce,“ poznamenal hlavní ekonom pro ING Bank ČR Jakub Seidler.

 

Dnes si statistici dají pauzu. Už zítra ale zveřejní maloobchodní tržby za říjen. V pátek pak průmyslovou produkci, stavebnictví a zahraniční obchod.

Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,93 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,88 až 25,94 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,59 až 22,80 USDCZK.* 


*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter