Úsměv místo peněženky?

Je dost možné, že v dohledné budoucnosti budete k online nákupu zboží využívat méně složitou metodu, než je zadávání čísla Vaší kreditní karty a třímístný kód ze zadní strany. Pokud se vyplní nové technologické plány společnosti Alibaba Group, budete se muset bez ohledu na výši ceny muset pro dokončení objednávky usmívat od ucha k uchu.

Počátkem tohoto týdne zakladatel a předseda představenstva Alibaby, Jack Ma představil novinku – systém „Smile to Pay“. Ten by měl uživatelům umožnit potvrdit jejich totožnost, namísto hesla nebo jiných digitálních údajů. Posloužit má technologie identifikující obličeje.

Jack Ma demonstroval nový systém během prezentace při úvodu technologické konference CeBIT v německém Hannoveru. Pomocí tzv. selfie, kterou vyfotil svým telefonem, zaplatil hned na místě za archivní známku nabízenou na stránkách Alibaby. Aplikace porovná pořízenou fotografii s fotografií přidruženou k uživatelskému účtu u společnosti a až když aplikace potvrdí, že se jedná o totožnou osobu, autorizuje platbu.

Samozřejmě tato technologie bude vyžadovat mnoho bezpečnostních prvků, jako například ověření, že se jedná o obraz reálného člověka, a ne ukradenou fotografii. Podle South China Morning bylo totiž dosavadní úsilí aplikace Smile to Pay na rozpoznání obličejů doprovázeno řadou chyb.

Alibaba celosvětovou jedničkou

Zpráva společnosti Alibaba ovšem cituje její mluvčí, která uvedla, že společnost bere vývoj aplikace velmi vážně a usilovně na něm pracuje. Což by se nemělo brát na lehkou váhu, protože když naposledy Jack Ma na něčem usilovně pracoval, vyneslo mu to při IPO rekordních 25 miliard dolarů. Žádný termín spuštění zatím stanoven nebyl, ale podle South China Morning se společnost systém Smile and Pay chystá před zavedením v jiných zemích spustit nejdříve v Číně.

Současně samostatná zpráva stanice CNBC uvedla, že Alibaba se zároveň poohlíží i po jiných alternativních biometrických systémech potvrzování, jako je například rozpoznávání hlasu. Stejně tak je zajímají technologie, které by mohly potvrdit identitu „skenováním něčeho jako je třeba tetování nebo domácí mazlíček.“

Alibaba rekordmanem na jak dlouho? Čína chystá další obří IPO

Newsletter