Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna testuje 25,30 za euro.

Úspěch Syrizy není důvodem k panice

(Aktualizováno 15:34) Řecko má novou vládu v čele s levicovou stranou Syriza, která se poměrně ostře staví proti úsporným opatřením. Tento fakt zvyšuje obavy nejen kolem ekonomické budoucnosti země, ale také kolem vztahů s ostatními 18 zeměmi eurozóny. Syriza, vedená Alexisem Tsiprasem, se nakonec dohodla na koalici se stranou Nezávislí Řekové – pravicovou stranou, která se staví proti finanční pomoci a je vedena bývalým ministrem Nové demokracie zastávajícím názor, že by Německo mělo platit Řecku reparace za okupaci během druhé světové války. Tyto spíše nepravděpodobné společníky tak spojuje společný nepřítel: úspory a mezinárodní věřitelé, kteří si je vynutili.

V pondělí trhy zareagovaly následovně – výnosy z řeckých dluhopisů vzrostly, řecké akciové trhy klesly. Existují ovšem obavy, že jsme jen týdny od opakování dluhové krize eurozóny z roku 2012, kdy obavy z prodlení Řecka v otázce splacení svého dluhu trvale sužovaly eurozónu.

Řecko povede Syriza a Nezávislí Řekové, euro po pádu zpevňuje. ONLINE

Podívejme se na to, proč není čas k panice. Zatím.

Grexit… nebo ne?

Možnost, že by Řecko mohlo skončit za hranicemi měnové unie, poslala trhy před třemi lety do vývrtky. Přesto až 75 procent řeckých voličů stále tvrdí, že chtějí, aby Řecko v eurozóně zůstalo, což je fakt, na který bude muset Tsipras při svém jednání brát ohled. Navíc je eurozóna v lepším stavu, než tomu bylo v roce 2012. I ostatní „periferní“ země jako je Portugalsko, Irsko a Španělsko jsou v lepším ekonomické kondici, než tomu bylo naposledy. K dispozici jsou také mnohem rozsáhlejší „kormidla“ pro případnou pomoc bankám, které jsou vůči Řecku finančně angažované. Jedná se zejména o francouzskou Crédit Agricole či Německou KfW. V neposlední řadě je zde také ECB se svým závazkem udržet příliv likvidity, poté co minulý týden vyhlásila nové kvantitativní uvolňování.

Jednat se dá o všem

Tsipras může působit jako buřič, ale nejspíš nebude prvním politikem, který nakonec bude muset být ve svém úřadě ve skutečnosti daleko pragmatičtější. S blížícím se termínem další splatnosti dluhu a setkání s trojkou (1. března), bude mít Tsipras čas akorát tak na jmenování členů kabinetu. Trojka, tedy zástupci Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky, drží asi 80 procent řeckého dluhu. Pokrok v jednáních trojky by mohl zahrnovat například možnost prodloužení splatnosti a to s nižší úrokovou sazbou, spolu s méně přísnými fiskálními cíli, což by bylo možné výměnou za posun v oblasti strukturálních reforem.

Na druhé straně, odpis dluhu, který v současné době představuje přibližně 175 procent hrubého domácího produktu Řecka, je v současné době na mezinárodní úrovni přinejmenším značně kontroverzní.

Zákrok proti korupci

Nemusíte v Řecku strávit příliš dlouhou dobu, abyste pochopili, že míra korupce je faktor, který je bezesporu jedním z těch, které brzdí ekonomiku nejvíce. SYRIZA se vyjádřila, že by proti této zátěži ráda zakročila. Jakýkoliv pokrok v této oblasti by znamenal určitě krok dopředu.

Řecko splatí svůj dluh? Nereálné…

Na druhou stranu za zmínku stojí také slova mluvčího strany Syriza, který v rozhovoru pro stanici BBC poznamenal, že očekávání, že Řecko zcela splatí svůj obrovský dluh, je nereálné. „Nesetkal jsem se s ekonomem, který by vám řekl, že Řecko všechen ten dluh splatí. To není možné provést,“ řekl podle BBC Tsakalotos. Podle evropských lídrů Syriza musí dodržet závazky, které v minulosti dalo krachující Řecko mezinárodním věřitelům. Požadavky SYRIZA tak mohou přeci jen dostat Řecko do sporů s ostatními členy eurozóny a ohrozit jeho členství Řecka v měnové unii. I dnes Athénká burza klesá v čele s bankovními tituly. Desetileté vládní dluhopisy stouply o 0,56 procentního bodu na 9,8 procenta.

ŘECKÁ KRIZE – sledujeme

Newsletter