Uspí „Sleepy Joe“ finanční trhy?

Belgrade, Serbia. 16th August, 2016. US Vice President Joseph 'Joe' Biden and Serbian PM Aleksandar Vucic holds a joint press conference

Je to tady. Nejočekávanější volby tohoto roku jsou za námi. Tedy ne tak úplně. Přestože měl Joe Biden, kterému většina průzkumů dávala jasnou šanci na výhru, svého konkurenta v úterý drtivě porazit, závod byl nakonec velmi vyrovnaný, a ještě ve čtvrtek večer nebylo jasné, kdo se stane americkým prezidentem.

Vše ale naznačuje tomu, že pomyslné žezlo se po čtyřech letech vrátí do tábora demokratů. Trhy se na takový výsledek již nějakou dobu připravovaly. Výsledek voleb však nezůstane nezpochybněn a již nyní je jasné, že ho budou následovat dlouhé soudní tahanice. Trump totiž oznámil své vítězství a považuje výsledky kvůli velkému počtu poštovních hlasů za nelegitimní. Dojde tedy na akciovém trhu k pomyslné mele či se situace uklidní a po pár dnech navrátí do normálu? Na zdánlivě jednoduchou otázku se pouze velmi těžko hledá odpověď. Již nyní se však objevuje několik scénářů, které by se za daných politických okolností mohly materializovat.

Pro budoucí vývoj akciového trhu je nejpodstatnější to, jaké informace zaceňuje v současné době. Jeho povaha totiž znamená, že s ním nepohne ani ta největší katastrofa, a to za předpokladu, že s ní investoři počítali a tyto předpoklady zohlednili v ceně aktiv. Bidenovo vítězství by tedy s trhy nemělo nijak podstatněji otřást, jelikož to byl očekávaný výsledek. V očekávání Bidenovo vítězství si vedly poměrně dobře hodnotové akcie, které jinak za celý rok za svými růstovými protějšky značně zaostávaly. V říjnu však index S&P 500 Value zaznamenal nárůst o 1,6 % oproti 0,8 % růstového indexu. Rovněž vzrostly výnosy amerických vládních dluhopisů. Klíčovým otazníkem pak z jejich strany bylo, jak přesvědčivé Bidenovo vítězství bude. Nejhorším scénářem pro trhy je totiž nejistota. Díky přesvědčivým výsledkům politických průzkumů (jde například o poslední průzkum před volbami, za nímž stál Wall Street Journal ve spolupráci s NBC News, podle kterého měl Biden celostátní vedení 52 % ku 42 %) se však zdálo, že i pokud by se Trump snažil výsledky zpochybnit, nebyly by jeho pochyby brány vážně. Výsledek voleb však nakonec visel na vlásku.

Nejistota trhy poměrně překvapivě dolů nestáhla. Index S&P 500 si především díky silným výsledkům technologických akcií den po volbách polepšil o více než 3 %, což je jeho nejlepší povolební výsledek v historii. Technologické akcie však týden před volbami zažily jeden z nejhorších výsledků tohoto roku a jejich povolební růst se může zdát nepochopitelný. Technologičtí giganti čelili v posledních měsících četným obviněním ze zneužívání svého dominantního tržního postavení k ovlivňování veřejného mínění. Ministerstvo spravedlnosti dokonce na společnost Google vzneslo žalobu. Dle ministerstva Google omezuje konkurenci tím, že platí výrobcům mobilních telefonů za to, aby byl vyhledávač Google tím výchozím. Není jasné, zda bude Bidenova administrativa v tomto ohledu vstřícnější. To ale akciím Googlu nezabránilo v tom, aby ve středu posílily o 6 % a dosáhly tak svého historického maxima. Investoři totiž akcie Googlu a ostatních technologických gigantů vnímají jako bezpečný přístav. Firmám se dařilo navyšovat tržby a zisky krizi navzdory a výnosy jejich akcií tomu odpovídaly. Vadit by jim neměla ani nynější politická nejistota.

Zisky trhů však nebyly sdíleny rovnoměrně. Pochybnosti ohledně výsledku odnesly především akcie, jejichž výsledky jsou závislejší na celkovém stavu ekonomiky. To jsou právě hodnotové akcie, které před volbami zažily určité zmrtvýchvstání. Nejcitelněji se propadly akcie bank a energetických společností. Index Nasdaq Bank ve středu ztratil více než 6 % své hodnoty. Jeho energetický protějšek S&P Energy se propadl pouze o 0,75 %, značně se na tom však podepsaly silné výsledky akcií společností ze sektoru obnovitelných zdrojů, u kterých se očekává, že budou těžit z Bidenovy politiky investic do zelené energie.

Proč však akcie těchto společností spadly, když je trhy před několika dny poslaly vzhůru, a to právě v očekávání Bidenova vítězství? Nekonala se totiž tzv. „blue wave“, která současně s Bidenovou výhrou předpokládala i demokratické převzetí Senátu. Může se zdát paradoxní, že by demokratický Senát těmto akciím pomohl. Znamenal by totiž vyšší daně a zvýšený regulační dohled. To pro investory však nyní není až tak podstatné jako druhý fiskální stimul, za který se modlí již několik měsíců. „Blue wave“ s sebou nesla příslib ještě větší státní pomoci než té březnové. Tehdy americká legislativa schválila záchranný balíček v hodnotě 2 bilionů amerických dolarů a poslala de facto každému Američanovi šek na 1200 dolarů. Na druhou vlnu se však stále čeká. Bez kontroly Senátu bude druhý záchranný balíček pravděpodobně mnohem menší, jelikož bude vyžadovat schválení fiskálně konzervativními republikány. Zklamání se podepsalo i na cenách státních dluhopisů, které vzrostly a výnos toho desetiletého poklesl o bezmála 0,13 procentního bodů pod hranici 0,7 %. Udržení Senátu v republikánských rukou je i jedním z důvodů proč se tak dařilo technologickým akciím. Patová situace ve Washingtonu totiž značně snižuje pravděpodobnost silného zásahu ze strany regulátorů. S patovou situací navíc odpadla hrozba opětovného navýšení daňové sazby z 21 %, což je hodnota, kterou se podařilo republikánům prosadit po posledních prezidentských volbách, kdy získali kontrolu jak nad Bílým domem, tak v obou komorách Kongresu.

Pro investory jako vždy vyvstává otázka, jak z nastalé situace těžit. Klíčové je si uvědomit jaké předpoklady v sobě trh již zacenil. Dle vývoje trhů se zdá, že v soudních tahanicích nevidí velikou hrozbu. Tomu napovídá tzv. Cboe Volatility Index, který investoři používají jako zajištění proti volatilitě. Den po volbách však jeho hodnota významně poklesla. Jak je zmíněno výše, trhy se navíc vzdaly naděje na velký záchranný balíček. Investorům se tedy nabízí možnost vsadit na to, že se jeden z těchto předpokladů nenaplní.

V prvním případě – tedy pokud by soudní tahanice nakonec narostly v ústavní krizi – by se dal očekávat další nárůst technologických akcií. Sázka na ně se ale kvůli jejich vysoké valuaci nejeví velmi atraktivně. Na druhou stranu jejich vysoká cena dělala investorům vrásky na čele po celou druhou polovinu letoška, i přesto se jim dařilo růst dále. Sázka na druhou možnost se jeví riskantnější, ale o to zajímavější. Vidina nového fiskálního stimulu není i přes republikánskou kontrolu Senátu tak bláhová. Republikánský lídr Mitch McConnell označil nový balíček za klíčový a dokonce zdůraznil, že je nutné jej schválit ještě ped koncem tohoto roku. Takový scénář vybízí k nakoupení těch akcií, které za svými technologickými protějšky ve středu zaostávaly. Další skupinou společností, pro které by balíček znamenal skvělou zprávu jsou společnosti, které závisí na spotřebitelských výdajích. Jedná se například o maloobchody jako Walmart, Costco či Target nebo fast-foodové společnosti.

Ať už dopadne politická situace jakkoliv, je jasné, že trhy svou reakcí překvapily a vítězství Joe Bidena je uchlácholilo i přes hrozbu dlouhých soudních bitev. Existuje ale stále řada neznámých, které by mohly na finanční trhy nejistotu opět vnést. Tou hlavní je ústavní krize, citelně by trhy však zasáhly i dlouhé tahanice ohledně podoby další vládní pomoci.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter