Ustoupí koruna v příštím týdnu z letošních maxim?

Kombinace několika faktorů včele s pokračujícím silným momentem české ekonomiky pomohla koruně tento týden k posílení. Ta se konečně vymanila ze ztrát, když v minulých týdnech slábla a pohybovala se na spodním okraji svého obchodního rozpětí u 27,45 EURCZK. Po sérii pozitivních dat z české ekonomiky a slovech z ČNB se koruně podařilo posílit a ke konci týdne si drží týdenní zisky na hladině 27,30 EURCZK. V týdenním vyjádření si tak připisuje nárůst o 0,7 %.

Slova guvernéra ČNB Miroslava Singera o síle české ekonomiky, ale také o dosavadním netestování hladiny kurzového závazku 27,00 koruny vůči euru dodala trhu potřebný impuls, vymanit se ze slabších hodnot. Končící období dividend na pražské burze hraje svou roli také. Stejný pozitivní vývoj zaznamenala koruna i vůči americkému dolaru. Zde se koruně podařilo posílit k hranici 24,00 USDCZK, když její zisky byly částečně taženy sílícím eurem.

Euro proti americkému dolaru zůstalo poměrně volatilní a během týdne jsme byli svědky pohybu, přesahujícího dvě procenta. Zisky eura započaly zkraje týdne, když na trh prosákla informace ze zasedání G7, kde údajně prezident Obama zmínil sílící dolar jako problém. I když toto bylo posléze dementováno Bílým domem, trh se řídil svým a euro posílilo až na týdenní maxima na 1,138 EURUSD, dosažená během středečního obchodování. Zprávy z Řecka, které se tento týden obracejí směrem nedohody, ale limitovaly růst eura a pokračující dobrá data ze zámoří dolaru také pomáhala. Situace tak vyústila v patovou situaci a EURUSD se držel celý týden v úzkém rozpětí 1,12 až 1,13. Až páteční zmínka Angely Merkelové o potřebě slabého eura – jeho síle brzdící reformy –  vychýlila měnový pár níž. Vzhledem k tomu, co jsme slyšeli z kraje týdne od amerického prezidenta a vzápětí o pár dnů později od nejmocnější osoby v Evropě, lze usuzovat, že jsme svědky otevřené cenové války na měnovém trhu, o kterém se mluví již delší dobu.

Vývoj s Řeckem bude ovlivňovat i náladu na trhu příští týden. Blíží se konec června jako termín pro dohodu mezi Řeckem a jeho věřiteli. Příští týden nás čeká také zasedání Fedu. I přesto, že se na trhu nečeká zvýšení sazeb na tomto zasedání, trh bude nervózně sledovat jakýkoli náznak ohledně načasování takového kroku.

Koruně, která se pohybuje poblíž svých letošních maxim, zřejmě dojde síla a další růst bude velmi limitován.

Jaké ekonomické události náš čekají v příštím týdnu?

ČR

Česká národní banka v pondělí zveřejní dubnové saldo běžného účtu platební bilance. Český statistický úřad o den později publikuje květnový index cen výrobců. Podle odhadu Roklenu meziročně poklesne o tři procenta. V úterý statistici také zveřejní index cen vývozu a dovozu. 

Eurozóna

V úterý budou zveřejněny zpřesněné údaje ke květnové inflaci v Německu. Trh ve svém konsensu počítá se setrváním její úrovně na hodnotě 0,7 procenta. Ve stejný den německý institut ZEW publikuje červnová data týkající se důvěry expertů v tamní ekonomiku. V pátek bude zveřejněn německý index cen výrobců za měsíc květen.

V pondělí bude zveřejněna dubnová obchodní bilance eurozóny. V úterý pak institut ZEW zveřejní údaje k ekonomické důvěře v eurozóně v měsíci červnu. Publikována budou také čísla k růstu zaměstnanosti v prvním čtvrtletí. Ve středu pak budou zpřesněna čísla ke květnové inflaci v eurozóně a v pátek publikována data k dubnovému saldu běžného účtu eurozóny.

USA

V pondělí budou publikována data za květnovou průmyslovou výrobu. Trh ve svém konsensu očekává meziměsíční růst 0,3 procenta. Ve středu zasedá americká centrální banka. Kromě tiskové konference a prezentace nového ekonomického výhledu také rozhodne o nastavení úrokových sazeb. Trh očekává, že je centrální bankéři ponechají na stávajících hodnotách. Ve čtvrtek budou zveřejněna data za květnovou inflaci v USA, trh čeká nulovou meziroční změnu cenové hladiny. Ten samý den budou také publikována prvotní data k červnové nezaměstnanosti a filadelfská pobočka americké centrální banky zveřejní svůj „Business Outlook“ za měsíc červen – trh očekává růst ze 6,7 na 7,5 bodu.

Newsletter