Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Útěk k bezpečným přístavům

Řecká situace hýbe světovými trhy. Pravdou sice je, že během konce týdne se již situace částečně utišila, ale v podstatě nejde o nic jiného než o ticho před bouří. Po úterní neuskutečněné splátce Mezinárodnímu měnovému fondu je terčem pozornosti nadcházející neděle, kdy v Řecku proběhne referendum o alternativním záchranném programu navrženém zahraničními věřiteli.

Tato událost vyvolává silné spekulace. Přijmou Řekové nové podmínky, či nikoliv? Mnozí toto hlasování spojují se samotným setrváním Helénské republiky v eurozóně. Jakmile by došlo i na tuto variantu, hovoří se o otřesení samotných základů evropské měnové unie. Přesně v tuto chvíli je na místě držet se osvědčené strategie. Investoři se tak obrací zpět k tzv. bezpečným přístavům, které jim přináší alespoň částečnou jistotu toho, že je případné vyhrocení krize Řecka, či dokonce celé eurozóny, neohrozí.

Dle informací serveru Wall Street Journal se lidé obracejí především na staré a osvědčeném fyzické zlato, ale obliba roste i v případě kryptoměn, jako je například bitcoin. V případě žlutého kovu hovoří samo za sebe vyjádření Britské královské mincovny. Ta v úterý oznámila, že „za červen byla poptávka ze strany řeckých klientů dvojnásobně vyšší, než bylo původně očekáváno.“ I tak se ale cena zlata nijak výrazně nezvýšila, nýbrž naopak. Řecká poptávka je totiž v rámci celosvětového trhu zcela minimální.

Jiná situace je však na bitcoinovém trhu, kde cena, sice pozvolna, roste už od začátku června. Prolomila tak už téměř tříměsíční období relativní stablility. Dle dat serveru Coindesk dosáhla kryptoměna v úterý ceny 262,48 dolarů, což byl nejvyšší úroveň od 23. března, poté však klesla na současných 253,84 dolarů.

Fred Ehrsan, jeden ze spoluzakladatelů bitcoinové burzy Coinbase, potvrdil, že řecká krize napomohla k intenzivnímu obchodování, jehož frekvence se tak zvedla až o 300 %, a to jen v Evropě. Pro usnadnění celé situace se burza rozhodla svým evropským klientům odpustit veškeré poplatky v případě obchodů prováděných v eurech. Aktivita řeckých klientů se pak zvedla přibližně o 35 %. Dle Ehrsana by toto číslo bylo mnohem vyšší, pokud by řecké banky zůstaly otevřené.

Nejistá evropská situace pak podpořila i americký trh po fyzickém zlatě. Terry Hanlon, prezident Dillon Gage Metals, společnosti, která se zabývá obchodem s fyzickými drahými kovy v Dallasu, potvrdil, že objem obchodů vzrostl o více jak 70 % v době od května do června. Neprojevilo se to však na ceně žlutého kovu a to proto, že ta bývá udávána spekulacemi se zlatými futures, které ale nekopírují cenu fyzického kovu.

Mezníkem budoucího vývoje tak bude neděle. Od výsledku referenda se bude odvíjet i sentiment investorů. Pokud se ukáže, že je řecká situace na spadnutí a že reálně hrozí odchod země z eurozóny, dá se čekat, že ceny bezpečných přístavů ještě dále porostou.

UBS dává Grexitu 70% šanci – Řecko ONLINE

Řecko a všechny jeho krize od roku 1829

Newsletter