Útěk ropného medvěda? V OPECu to zase vře

Není tomu tak dávno, kdy se nad ropou vznášel strašák medvědího trhu. Motorem propadu černé komodity byly hromadící se zásoby doplněné o skomírající poptávku. Teď už je situace jinak. Ropný medvěd byl, zdá se, zahnán a jak Brent, tak i WTI si připisují bezmála +1,3 %. Kdo za to může?

Podle serveru Fortune stojí za aktuálním růstem Organizace zemí vyvážejících ropu. Byť tato instituce stála za masivním propadem, který započal v červnu 2014, její „jednota“ se s nízkými cenami začíná bortit. Již před několika měsíci se totiž objevili první rebelové, kteří požadovali alespoň zmrazení ropné produkce.  Nízké ceny totiž silně zasahovaly jejich rozpočty, a to mnohem výrazněji než v případě největších hráčů OPEC.

Dnes se tato situace opakuje. Podle Fortune se opět začínají objevovat hlasy těchto rebelů požadujících změnu ropné politiky. 

„Venezuela, Ekvádor a Kuvajt pravděpodobně stojí za obnovou ropných cen,“ přepisuje Fortune slova Matta Smitha ze společnosti ClipperData. „Pravdou je, že i v tomto případě se jim zřejmě nepodaří porazit klíčové členy Organizace, jako je Saúdská Arábie, Irák a Irán, kteří si navýšenou produkcí chtějí udržet svůj podíl na trhu.“

Potvrzují to i poslední data. Irák aktuálně snížil zářijovou prodejní ceny ropy Basra Light pro oblast Asie o jeden dolar za barel, což odpovídá průměrné ceně ropy z Ománu a Dubaje snížené o 2,3 dolarů. Podle State Organization for Marketing of Oil jde o vůbec poslední snížení ceny významného exportéra. Souběžně s tím lze na straně nabídky upozornit i na zvýšení amerických aktivních těžišť na 381, což je nejvíce od března letošního roku, a na červencový růst čínského exportu ropy meziročně o více jak 50 %.

Z hlediska poptávky je aktivita stále utlumená. Podle společnosti AB Bernstein byl zájem o ropu silný v roce 2015 a v první polovině letoška. V příštích šesti měsících ale bude tento trend znatelně oslabovat.

„V červenci, po odhlasování odchodu z Británie, snížil Mezinárodní měnový fond výhled globální ekonomiky o deset bazických bodů pro rok 2016 a o dvacet bodů pak pro rok 2017. To se nutně projeví i v poptávce po ropě, která by dle našich odhadů měla zpomalit na 1,1 % ve druhé polovině 2016 a na 1 % v roce 2017,“ předpovídá AB Bernstein.

S negativním výhledem souhlasí i manažeři hedgeových fondů, jejichž sázky na budoucí propad cen ropy WTI vzrostly na nové rekordní úrovně.

Aktuálně však ropa roste. Brent o +1,17 % na 44,79 dolarů za barel, WTI o +1,36 % až na 42,37 dolarů.

Newsletter