Útlum těžby v OKD? Možná v režii Severočeských dolů

Jednou z možností pomoci horníkům na Ostravsku, kterou vláda zvažuje, je tzv. tollingové financování firmy NWR, která je vlastníkem OKD. Stát by určil nebo založil společnost, která by si vzala úvěr od banky a z něj by platila chod vybraných šachet tak, aby je bylo možné uzavírat postupně. Podle kuloárních úvah by tuto roli mohly mít Severočeské doly ze skupiny ČEZ. Napsaly to dnešní Lidové noviny.

Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) na dnešním jednání uvedl, že schůzka vyjasnila vlastnictví OKD​. Ministři s managementem NWR projednali reorganizaci OKD. Ve hře je také možnost prodej Dolu Frenštátu, který je v konzervačním režimu. Stát by důl mohl získat za korunu. ​Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) řekla, že propouštění v OKD je nevyhnutelné a mělo by být postupné. 

Podle neoficiálních informací požadovala NWR v prosinci od státu asi čtyři miliardy korun za to, že bude pokračovat v těžbě. NWR má existenční problémy a zaměstnává tisíce lidí.

Dluh NWR bude řešit investiční banka Moelis

Vedle Mládka se schůzky zúčastní i ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). V OKD, které podle Mládka hrozí konkurz, a v dodavatelských firmách podniku nyní pracuje víc než 13.000 lidí.

NWR se potýká s poklesem cen uhlí, zvažuje uzavření dalších dolů, nejen Dolu Paskov. Společnost by se mohla v polovině roku dostat do platební neschopnosti. Tento týden oznámila, že si na restrukturalizaci dluhu najala investiční banku Moelis a jako právního poradce společnost White & Case​. 

Většinovým vlastníkem NWR je v současné době s 50,52% podílem společnost CERCL Mining B.V. Tu vlastní BXR Group, ovládaná finančníkem Zdeňkem Bakalou.

NWR splnila loňský cíl produkce, cena uhlí ale dál klesla

Newsletter