Útok v Istanbulu: Nejméně 36 mrtvých, desítky zraněných. ISIS?

AKTUALIZOVÁNO – Nejméně 36 mrtvých a téměř 150 zraněných si v úterý večer vyžádal útok tří sebevražedných atentátníků na Atatürkově letišti v Istanbulu. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Podle tureckého premiéra Binaliho Yildirima se na základě dosavadních zjištění zdá, že za masakrem na jednom z nejrušnějších letišť v Evropě stojí radikální hnutí Islámský stát. Česká diplomacie zjišťuje, zda výbuchy nezasáhly i české občany. Spojené státy či šéf OSN útok odsoudili.

Podle tureckého premiéra přijeli sebevražední atentátníci na letiště taxíkem. Všichni tři začali střílet a poté se vyhodili do povětří.

Svědci tvrdí, že jeden z útočníků v odletové hale hlavního istanbulského mezinárodního letiště střílel z automatické pušky. Turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag již dříve uvedl, že atentátníci kolem sebe rozhodili také několik granátů a do povětří se vyhodili, když na ně začali střílet policisté. Podle svědků a tureckých činitelů se tak stalo v příletové hale, která se nachází o patro níže.

„Na základě dosavadních zjištění přišlo o život 36 lidí a mnoho lidí je rovněž zraněno,“ prohlásil premiér Yildirim podle agentury Reuters. Mezi mrtvými jsou podle něj zřejmě i cizinci, zatímco menší počet zraněných je ve vážném stavu. Podle ministra Bozdaga utrpělo zranění celkem 147 lidí.

České ministerstvo zahraničí zatím nemá informace o případných českých obětech. Ministerstvo je ve spojení s generálním konzulátem ČR v Istanbulu, ale záleží na tom, jak rychle budou postupovat turecké úřady, řekla ČTK v úterý večer mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

Na letišti vypukl po explozích zmatek, vyděšení lidé prchali z odbavovací haly a na místě zasahovaly nejméně dvě desítky sanitek a množství policistů. Podle televizních záběrů pokryl okolí výbuchů prach a rozbité sklo.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan uvedl, že cílem útoku bylo prolitím nevinné krve oslabit Turecko. Mezinárodní společenství vybídl ke společnému boji proti terorismu. Útok na letiště v úterý „co nejostřeji“ odsoudil Bílý dům, který ujistil Turecko o své podpoře. Masakr odsoudili také francouzský prezident François Hollande a šéf OSN Pan Ki-mun, který v této souvislosti hovořil o teroristickém činu. Český premiér Bohuslav Sobotka v úterý řekl, že Evropa musí kvůli boji s terorismem posílit spolupráci mezi jednotlivými členskými státy.

Podle představitelů Atatürkova letiště byly po útoku některé příchozí lety odkloněny, byly zrušeny úterní odlety a nebylo jasné, zda budou odloženy také dnešní ranní spoje. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) bezprostředně po útoku zrušil všechny lety mezi Spojenými státy a Istanbulem. Nařízení později zrušil.

Podle tiskové agentury Dogan v době útoku na letišti přistávalo letadlo s albánským premiérem Edim Ramou. Rama byl poté se svým doprovodem v pořádku převezen do oficiálního místa pobytu, napsala agentura AP. Úterní večerní linka společnosti Turkish Airlines z Prahy přistála v Istanbulu ten den po 22:00 SELČ, tedy po sebevražedném útoku.

Atatürkovo letiště je tureckým hlavním mezinárodním letištěm; nachází se ve čtvrti Yeşilköy v evropské části města zhruba 25 kilometrů západně od centra Istanbulu.

Newsletter