Úvod roku, ekonomika klesá. V USA každoročně?

Každý rok je s prvním čtvrtletím americké ekonomiky spojen její pokles a také hysterie. Každý rok se však také tato ekonomika dokáže do léta odrazit k růstu. Ti, co panikařili, berou zpět své odhady a slova o pádu ekonomiky. Proč tomu tak je? Na to se snaží odpovědět ekonom divize Merrill Lynch pod Bank of America Ethan Harris.

Ve své zprávě poukazuje na to, že americká ekonomika má hlavní „sezónní recesi“ pokaždé v prvním kvartále roku. Zmiňuje také práci filadelfské pobočky Fedu, která poukazuje na to, že v posledních 30 letech roste sezónně neočištěný HDP v prvním kvartále v průměru o 1,9 procenta, ve zbytku roku pak v průměru o 3 procenta. Jedná se tedy o průměrný rozdíl ve výši procentního bodu.

Harris se snaží najít vysvětlení v různých indikátorech, které do měření HDP vstupují. Mnohé ze statistik jsou očištěny a v pořádku. Jsou totiž vedeny v tabulkách a zaznamenává je jeden subjekt. Mnohé jsou ale chaotické a náchylné k volatilitě. Ještě horší je, že některá data, která do čtvrtletního HDP vstupují, se skládají ze sezónně očištěných dat, měřených roční procentní změnou. Některé z těchto vstupů nejsou sezónně očištěny a míchají se tedy jablka s hruškami. Kombinovaný účinek všech těchto „drobností“, vede ke zmatkům a na jejich základě se vyvozují závěry, ve kterých se lidé pokoušejí najít smysl. Pro ilustraci – rozdíl mezi sezonně očištěnými a neočištěnými daty můžete vidět na obrázku v galerii článku.

Kromě všech těchto nesouladů ve statistikách a výkyvů v prognózách hraje v prvním čtvrtletí velkou roli také počasí. Vzpomeňte, jak se v posledních dvou letech během ledna a února nebyla schopna dostat většina obyvatel severovýchodu na několik týdnů z domu. Boston a jeho sněhová kalamita. V takových podmínkách Newyorčané nenakupují automobily, nezajímají se o trh nemovitostí. V New Jersey se v ledové bouři nikdo nevydá pracovat na svých projektech. V Atlantě byla před dvěma lety taková sněhová kalamita, že způsobila 24hodinovou dopravní zácpu. Kalifornie si taktéž v tomto období, co se počasí týče, zažila své. Že by počasí mělo takový vliv na výsledky prvního čtvrtletí? Věřte nebo ne…

Co tedy s tím? Abychom lépe posoudili, co se skutečně v ekonomice děje, měli bychom věnovat více pozornosti zprávám na měsíční bázi, které jsou lépe čitelné a konzistentněji měřené. Ať už jde o ukazatele jako například ISM ve výrobním sektoru, nově zahájené stavby, prodeje vozidel či vývoj nezemědělských mezd. Až v prvním kvartále příštího roku nastane v americké ekonomice „znovu“ pokles, vzpomeňte si na tento článek. Šance na další opakování je poměrně vysoká.

Zdroj: The Reformed Broker; First is the worst Bank of America Merrill Lynch – May 21st 2015 

Newsletter