Dolar se po včerejším zpevnění proti euru obchoduje pod 1,0200 EURUSD. Zapůsobila situace v Číně. Procyklické měny zůstávají pod výprodejním tlakem. Z měn regionu oslabuje koruna nad 24,45 za euro.

Uvolnění ECB dostane pod tlak ČNB, tvrdí stratég

Evropská centrální banka dnes, podle širokého očekávání analytiků a ekonomů, posune depozitní sazbu hlouběji do záporných hodnot a rozšíří nákupy dluhopisů v rámci programů kvantitativního uvolňování (QE). Stratégové Pioneer Investments se domnívají, že tím ECB přinese těžké časy České národní bance, která může být nucena opustit režim kurzového závazku na koruně. ČNB něco takového odmítá a guvernér Singer naposledy v minulém týdnu uvedl, že i z pohledu devizových rezerv ČNB necítí žádný tlak.

Poslední měnové jednání ČNB posunulo platnost závazku ČNB na koruně na konec roku 2016, rétorika z ČNB pak připouští i horizont za koncem roku 2016. „Byl bych překvapen, kdyby ČNB dokázala držet závazek tak dlouho v situaci, kdy je ECB víc a víc holubičí,“ uvedl pro Bloomberg Andreas Koenig z Pioneer. „Nastavili jsme naše opční pozice na variantu, že ČNB kurzový závazek opustí,“ pronesl Koenig.

RoklenFX: Čtvrtek, v hlavní roli euro a ECB

Pioneer hovoří o nasazení metody „delta hedgingu“ na české koruně. „Při prolomení (závazku) se naplní delta, pokud se tak nestane, zafunguje euro call opce,“ dodal k pozici Pioneer.

V očekávání, že ECB na svém dnešním jednání jak srazí depozitní sazbu hlouběji do záporu, tak navýší odkupy aktiv, stratégové napříč trhem oslabují své předpovědi pro euro nejprudčeji od března tohoto roku. Ze šestiletého dna, dosaženého v lednu, zpevnila korun k euru řádově o pět procent.

Singer: Jak jsme na tom s konjunkturou a růstem?

Guvernér ČNB Singer odmítl tlak ve stylu švýcarské centrální banky na ČNB opakovaně v rozhovorech pro Roklen24 a naposledy v minulém týdnu potvrdil, že není zneklidněn vývojem devizových rezerv ČNB v důsledku intervenčních nákupů. 

Singer: Debata o intervenci? Snad, zda měla přijít dřív

Newsletter