Lednové zasedání Fedu nepřineslo žádné zásadní překvapení. To se však nedá říct o komentáři prezidenta Trumpa, který stabilitu sazeb pochválil. Americký ministr financí Bessent nám včera přiblížil, co za pochvalou mohlo ve skutečnosti stát.
Oba totiž sledují vývoj dlouhého konce americké výnosové křivky, konkrétně výnos desetiletého dluhopisu. Ten od prvního snížení sazeb Fedu v září loňského roku vzrostl o více než sto bodů. Od poloviny ledna však klesl o necelých čtyřicet.
🇺🇸 Bessent Says Trump Wants Lower 10-Year Yields, Not Fed Cuts – Bloomberghttps://t.co/9HKYGfuZGf pic.twitter.com/RzvACLwQq3
— Christophe Barraud🛢🐳 (@C_Barraud) February 6, 2025
K dalšímu snížení výnosu by měl podle Bessenta přispět neinflační růst tažený poklesem cen energií a fiskální střízlivostí, v jejímž rámci má dojít k osekání veřejného sektoru, včetně výdajů. Tato myšlenka zapadá do Bessentovy politiky „3-3-3“, která obsahuje snížení fiskální deficitu na 3 % HDP, udržitelný ekonomický růst na 3 % a nárůst produkce ropy o 3 miliony barelů denně.
Snížení deficitu bude zajímavou výzvou v prostředí prodloužení snížení daní z roku 2017, ke kterému by se mohlo přidat i snížení daní pro americké firmy. Zda tento výpadek příjmů dokáže kompenzovat celní politika, můžeme jen spekulovat. Historie nám říká, že ne. Naděje však umírá poslední. Například Trumpův poradce Peter Navarro věří, že bude-li obchodní politika úspěšná, fiskál se posune ze závislosti na daňových příjmech na příjmy z vybraných cel.
Dalším zajímavým prvkem bude navýšení denní produkce ropy. Server Wall Street Journal nedávno zveřejnil článek, v němž tlumočil slova těžařů, která nevyznívala s ohledem na „drill, baby dril“ příliš pozitivně. Nehledě na deregulaci sektoru, těžaři se údajně produkci výrazně navyšovat nechystají. A podobně tomu bude i u Saúdské Arábie. Článek najdete zde.
SAUDI OFFICIALS HAVE SAID THEY DON’T CURRENTLY PLAN TO DRILL MORE, ACCORDING TO SOURCES – WSJ.
— FinancialJuice (@financialjuice) February 3, 2025
K výhledu vývoje desetiletého výnosu můžeme použít tento týden zveřejněnou zprávu od Office of Debt Management, která je součástí kvartální revize emisního plánu. Z grafu je vidět, že rozpočtové instituce očekávají postupný pokles výnosu pod 4 %, kde by se měl udržet až do roku 2034. Forwardový trh jde opačným směrem a předpokládá posun nad 5 %. Vše může být nakonec úplně jinak. Předpokládáme však, že k propadu sledovaného výnosu výrazně pod 4 % někdy v brzké době bychom potřebovali jiný setup americké ekonomiky i fiskální politiky.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, WSJ, US Treasury
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.