Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Už žádná garance záchrany? To se šeredně mýlíte

Po poslední finanční krizi bylo do systému implementováno množství nových regulací, které mají zabránit opakování činnosti, která stála za sérií defaultů z přelomu 2008/2009. Specifikem krizových let byla státní záchrana krachujících firem, neboli tzv. bailout. Společnosti jako Bear Stearns, Freddie Mac, Fannie Mae či velké, tzv. too-big-to-fail, banky patří mezi ty šťastnější, kterým byla finanční injekce poskytnuta. Od té doby se americké úřady kasají tím, že se tento scénář nebude nikdy opakovat. I když…

Prezident Obama na toto téma kdysi řekl: „Reforma Wall Street nám umožňuje zakročit proti nejrizikovější činnosti, která naši ekonomiku srazila na kolena. Týká se to především velkých bank, které používají vypůjčené peníze k rizikových obchodům, stejně tak i horentních manažerských bonusů způsobujících nezodpovědné jednání.“

Součástí těchto reforem je i navýšení kapitálového záchranného polštáře, což se beze výjimky týká každé finanční instituce. Co se však liší, je aktuální ochrana ze strany státu. Podle poslední studie Lizy Marshallové, Sabriny Pellerinové a Johna Waltera z richmondské pobočky Federálního rezervního systému americká vláda chrání mnohem větší podíl soukromých závazků finančního sektoru, než tomu bylo v době před krizí.

Tzv. bailout barometr, který richmondský Fed vytváří, vychází z explicitně chráněných závazků, což zahrnuje především klientské vklady u bank a dalších depozitních institucí, dále pak implicitně chráněné závazky, kam spadají především položky z rozvah čtyř největších amerických bank vyjma pojištěných vkladů domácích rezidentů, a dále pak krátkodobé závazky a nepojištěná depozita rezidentů.

Na základě výzkumu vyšlo najevo, že v roce 2014 bylo 60,7% závazků finančního sektoru chráněno vládou, přičemž z toho 34,8 procentních bodů explicitně a 25,9 implicitně (viz graf). Znamená to tak, že v případě hrozících ztrát, by americká vláda pravděpodobně zasáhla ve více jak polovině případů, aby tak udržela chod finančního systému a zabránila jakýmkoliv nežádoucím výkyvům.

Co díky tomu vzniká? Nic jiného, než morální hazard. Finanční společnosti mohou opět sklouznout k riskantnímu chování, stejně jako tomu bylo v době před poslední krizí. Jistota záchrany jim totiž dodává odvahu k tomu, aby s vidinou většího zisku vstupovaly i do těch obchodů, kterým by se v případě plné zodpovědnosti velkým obloukem vyhnuly.

Newsletter