Už žádné další zvyšování sazeb? Prognóza Fedu se nemusí vyplnit

Klíčové body

  • Americká inflace za červenec nepřekvapila. Výhled vyšších sazeb oslabil, trh čeká, že Fed už úroky nezvedne.
  • Aukce třicetiletého amerického dluhopisu nedopadla dobře, ve výsledku vzrostly výnosy středních i dlouhých splatností.
  • Koruna by se měla ve zbytku roku udržet nad 24,00 za euro.
Zdroj: _NZ79221 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Současné úrovně amerických sazeb nastavovaných Fedem by mohly být vrcholem aktuálního úrokového cyklu. Prognóza sice ukazuje ještě jedno zvýšení sazeb o 25 bodů, trh však tomuto kroku přiřazuje nízkou pravděpodobnost. Jeho výhled potvrdila i inflační čísla za červenec. V jejich případě nevidíme nic, co by americkou centrální banku tlačilo k dalšímu zvýšení úroků. Byť nečekejme, že Powell a spol. výrazně upraví svou dosavadní rétoriku.

Celková americká inflace vzrostla podruhé po sobě meziměsíčním tempem 0,2 %, meziročně pak o 3,2 % oproti predikci 3,3 %. Jádrová inflace vykázala meziměsíčně stejný výsledek jako celková a meziročně klesla z 4,8 % na 4,7 %. Tyto úrovně jsou stále významně vyšší než inflační cíl. Klíčový je však dlouhodobý trend dezinflace. U jádrové inflace navíc musíme pracovat s tím, že nadcházející tři měsíce zapůsobí vysoká srovnávací základna z loňského roku. U celkové jsme se optikou bazického efektu již dostaly za loňský vrchol.

I s ohledem na to očekáváme, že si Fed udrží dosavadní rétoriku, která je nastavená na trvající možnost zvýšení sazeb, bude-li to potřeba. I přesto, že v základním scénáři věříme, že vrcholu sazeb v cyklu mohlo být dosaženo v aktuálním pásmu 5,25-5,5 %, pravděpodobnost případného dalšího navýšení je nenulová. Zejména, jestliže se potvrdí nad očekávání silnější ekonomická aktivita v nadcházejících měsících, a s tím vydrží síla trhu práce s důrazem na mzdy, kde díky dezinflaci pozorujeme obnovu růstu reálných mezd.

Ještě minulý týden bylo patrné, že se dluhopisový trh na obdobný scénář začíná připravovat. Data z trhu práce však výnosy srazila ve střední i dlouhé části výnosové křivky. Tento týden jsme pak byli svědky silné poptávky po protiinflačních dluhopisech, což bylo potvrzeno nárůstem dlouhodobých tržních inflačních očekávání na obou stranách Atlantiku. I tento pohyb se dočkal v závěru týdne lehké korekce.

Reakce trhů na červencovou inflaci vypadala podle našich očekávání. Dolar si udržel ztráty nabrané už před samotným reportem. Americké tržní sazby lehce klesly u středních i dlouhých splatností. Výnos desetiletého amerického dluhopisu klesl mírně pod 4 %, následně však dlouhý konec opět vzrostl. Dle našeho hodnocení vývoje americké ekonomiky bychom se v nejbližší době neměli dočkat výraznějšího poklesu pod zmiňovanou hranici. Kombinace silnějšího eura a nižších amerických tržních sazeb pak podpořila měny regionu, včetně koruny. V jejím případě předpokládáme, že se po zbytek roku udrží nad hranicí 24,00 za euro.

Zaměříme-li se čistě na současnou kondici trhu amerických dluhopisů, při srovnání výsledků aukcí v tomto týdnu jsme viděli sestupný trend. U tříleté splatnosti byla silná poptávka, u desetileté vše zhruba v souladu s očekáváním, u třicetileté byl výsledek nad očekávání horší, tj. slabší poptávka a 1,4 bodu price tail. Pokud jsme již teď na vrcholu sazeb v aktuálním úrokovém cyklu, střední splatnosti už (i s ohledem na letošní maxima) příliš prostoru pro potenciální růst výnosů nemají. Tím pádem se dostáváme zpět k dlouhému konci výnosové křivky. Pakliže se se vrátí narativ soft landingu a dlouhodobá inflační očekávání už dále neporostou, výnosy mohou opět jít nahoru.

Text byl původně napsán pro rubriku Big Expert severu kurzy.cz. 

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0988 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,54 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0962 do 1,1074 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,21 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,03 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,13 až 24,31 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,84 do 22,14 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter