V Británii jde do oběhu plastová pětilibrovka s Churchillem

V Británii vstoupí v úterý do oběhu nová bankovka v hodnotě pět liber, která je vyrobená z plastu. Na bankovce bude portrét britského válečného premiéra Winstona Churchilla, uvedl list The Guardian.

Nová bankovka je vytištěna na polymeru, tenké ohebné plastové folii, která je považována za čistější, bezpečnější a silnější. Životnost nové bankovky tak může být až o pět let delší, než u současných papírových bankovek. První náklad činí asi 440 milionů nových bankovek, které mají postupně nahradit starší, papírové, na kterých je podobizna reformátorky vězeňství Elizabeth Fryové. Tyto bankovky by měly být v platnosti do května.

Nová pětilibrovka dláždí cestu nové generaci bezpečnostních prvků, které mají ztížit falšování bankovek. Je mezi nimi několik hologramů, průhledné okno s portrétem královny či zobrazení Big Benu na přední straně na zlaté fólii a na zadní na stříbrné fólii.

Pro bankovku byl použit Churchillův snímek z roku 1941. Pod ním se pak objeví jeho slavný citát, který zazněl v první Churchillově řeči ve funkci premiéra v roce 1940: „Nemohu vám slíbit nic než krev, dřinu, slzy a pot“. Churchill je po vévodovi z Wellingtonu teprve druhým britským ministerským předsedou, který je vyobrazen na některé z britských bankovek.

Churchillovy vůdčí schopnosti během druhé světové války mu vynesly mezinárodní uznání, zvláště v USA, kde mu bylo uděleno čestné občanství. Byl zobrazen na poštovních známkách 150 zemí. Během života obdržel 37 řádů, vyznamenání a medailí, včetně Podvazkového řádu a Nobelovy ceny za literaturu. V roce 2014 mu byl udělen v České republice in memoriam Řád Bílého lva. Zemřel v 24. ledna 1965 ve věku 90 let. Churchill byl také prvním neurozeným občanem vyobrazeným na britské minci, v roce 1965

Newsletter