V Číně je cítit strach z vývoje v sektoru nemovitostí

V minulých měsících se v médiích stále častěji objevovaly zprávy o nekalých praktikách stínového bankovnictví v Číně, ke kterým se nyní přidává strach z vývoje v sektoru nemovitostí.

Situace se zdá být natolik vážná, že čínská národní banka svolala na začátku tohoto týdne vrcholné představitele národních bank. Předmětem debaty bylo okamžité snížení hypotečních sazeb, rychlejší vyřízení hypotečních úvěrů a přijmutí dalších opatření, která by mohla pomoci trhu s nemovitostmi.

Má centrální banka důvod pro takový strach?

Podle Investiční společnosti Capital Economics ano. V jejím novém sdělení, analytici této společnosti píší, že zatímco obavy z nadměrné kapacity průmyslu, stínového bankovnictví a dalších čínských ekonomických zrůd mohou být přehnané, nemovitosti jsou „jednou z oblastí, kde jsou rizika vysoká a stále rostoucí, a které, přinejmenším, pravděpodobně povedou k pomalejšímu růstu v průběhu několika příštích let. „

Podle CapEcon to není až tak moc cenová bublina, ale spíše stavební boom, který ohrožuje realitní sektor.

„Od přelomu století se v průměru zvýšil objem nově stavěných domů ročně až o 16 procent, “ stojí v poznámce. „Rezidenční investice jednoduše nemohou pokračovat v tomto tempu.“ Toto je podle CapEcon mnohem vážnější, než nadbytečné kapacity viděné v jiných odvětvích, jednoduše proto, že realitní trh tvoří velkou část čínské ekonomiky. Trh s nemovitostmi tvořil téměř 10 % čínského hrubého domácího produktu v roce 2013.

Zatímco čínská vláda je přesvědčena, že disponuje nástroji, které dokážou zmírnit situaci, analytici CapEcon vidí výrazné zpomalení investic do nemovitostí jako prostředek k umazání přibližně 1 % růstu čínského HDP.

Na druhé straně tento názor nesdílí Barclays, podle které „by uvolnění úvěrových kvót a snížení hypotečních sazeb mělo účinně podpořit sentiment domácí poptávky.“

Pohled na celou věc někde mezi CapEcon pesimismes a Barclays optimismes lze spatřit na straně analytiků Bank of America/Merrill Lynch, kteří vidí problémy, ale nepředpokládají žádnou katastrofu.

Podle nich, by data z čínského trhu nemovitostí měla i nadále oslabovat „ještě několik měsíců,“ částečně kvůli vysokým srovnáváním z dřívějších období, ale i fundamentálních důvodů, jako je nadměrná nabídka v některých regionech a další pokles cen. BoA/ML ale dodává: „nevěříme, že toto je důvod pro zhroucení finančního systému nebo zásadní zvolnění růstu HDP.“

Newsletter