V Číně prudce vzrůstá riziko bankovní krize, varuje BIS

Rizika vzniku bankovní krize v Číně se zvyšují. Dluh k čínskému hrubému domácímu produktu vylétl pohledem sledovaného ukazatele napětí v bankovním sektoru nad 30 bodů, daleko před ostatní země. Už 10 bodů je signálem rizika bankovní krize v nejbližších třech letech.

Banka pro mezinárodní platby (BIS) ve svém nejnovějším hodnocení mezinárodního bankovnictví a finančních trhů uvedla, že nadměrný růst úvěrů v Číně signalizuje zvyšující se riziko pro vznik bankovní krize v zemi v příštích třech letech. Za počáteční varování finančního přehřátí je považován právě ukazatel napětí v bankovním sektoru, který hodnotí poměr dluhu k hrubému domácímu produktu a jeho dlouhodobý trend.

Čínská aktualizace: Jak si vede jüan jako mezinárodní měna?

Ten v prvním čtvrtletí letošního roku v Číně činil 30,1 bodu a zvýšil se z loňských 25,4 bodu. Pokud je ukazatel nad deseti body, signalizuje to, že krize by se mohla objevit v příštích třech letech, upozornila BIS ve zprávě zveřejněné v noci na dnešek. Ukazatel Číny je vysoko nad druhou nejvyšší úrovní, kterou má mezi zeměmi posuzovanými BIS Kanada a činí 12,1 bodu.

Na uvolněné podmínky ze strany čínských bank ukazuje i poslední dostupná statistika. Podle té v srpnu dosáhly v Číně nové úvěry objemu 948,7 miliardy jüanů, očekáváno analytici a ekonomy přitom bylo pouze 750 miliard jüanů.

luh hrál důležitou roli v podpoře ekonomického růstu Číny po globální finanční krizi. Loni nesplacený dluh v zemi dosáhl 255 procent HDP. Velkou částí k tomu přispěl prudký růst firemních úvěrů, které byly o 220 procent vyšší než o dva roky dříve.

Jaké jsou šance na tvrdé čínské přistání?

Dalším rizikem jsou realitní půjčky. Přední čínské banky také půjčují developerům a kupcům bytů nejvíce od globální finanční krize.

BIS varovala, že další ukazatel naznačuje možné riziko selhání při splácení úvěrů dlužníky. Bankovní sektor je v Číně převážně pod kontrolou státu a podle některých analytiků hrozí, že vláda bude muset podpořit banky kapitálovou injekcí ve výši 100 miliard dolarů, v přepočtu zhruba 2,4 bilionu korun, uvedla agentura Reuters.

Průlom: Polsko jako první země EU vydává dluhopis v čínské měně

Newsletter