V delším období by mohlo dojít k výraznějšímu růstu cen ropy

Zdroj: Depositphotos

Ceny benzínu i nafty na našich čerpacích stanicích v minulých dnech víceméně stagnovaly. Průměrná cena benzínu spadla o pouhý jeden haléř na 37,39 Kč za litr. U nafty byl pád ceny o něco vyšší, avšak také nijak výrazný. Litr nafty v průměru zlevnil o 11 haléřů na 36,08 Kč. Nafta je tak na našich čerpacích stanicích nejlevnější od poloviny února 2022. Stále je však přibližně o korunu dražší než na začátku roku 2022.

Za normálního stavu by byla nafta stále dražší než benzín, platí u ní však ještě letos snížení spotřební daně. To zlevňuje litr nafty o přibližně 1,80 Kč. Stabilní ceny pohonných hmot odrážejí situaci na trhu s ropou, kde se cena obou hlavních typů drží již několik týdnů i přes krátkodobé výkyvy na podobných hodnotách. Cena severomořské ropy Brent v posledních týdnech fluktuuje kolem 82 dolarů za barel a americká ropa WTI pak kolem 77 dolarů. Od začátku března naopak došlo k oslabení české koruny na páru s eurem a dolarem. U obou hlavních měn se zvýšily šance na vyšší úrokové sazby, což je činí ve srovnání s korunou atraktivnějšími. Pokračování tohoto trendu je v následujících dnech pravděpodobné, a ceny pohonných hmot by tak mohly začít růst. Mírně v posledních dnech také vzrostly ceny pohonných hmot na burze v Rotterdamu. V krátkém období tak očekáváme spíše pokračování stagnace, nebo mírný růst cen pohonných hmot. V delším období by pak pohonné hmoty mohly zdražit výrazněji, jelikož Evropa po embargu na ruské ropné produkty začíná dovážet naftu například z USA, což s sebou nese vyšší náklady na přepravu.

Aktuální situace vybízí k obchodování ropy, u nás to lze bez poplatků. Více se dozvíte ZDE.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

V delším období by mohlo dojít k výraznějšímu růstu cen ropy. Ten podporují silná data z Číny, kde se tamní průmysl plně probouzí po koronavirovém spánku. Data z výrobního sektoru za únor výrazně překvapila, když se index PMI vyšplhal až na 52,6. To znamená nejvyšší tempo výrobní expanze za poslední dekádu. Výhled na čínský růst HDP za tento rok hovoří také pozitivně a hlad Číny po ropě pravděpodobně vzroste více, než se očekávalo.O víkendu také ropné trhy rozvířily spekulace o odchodu Spojených arabských emirátů z kartelu OPEC. Arabské emiráty jsou třetím největším producentem kartelu a jejich exit by mohl výrazně ovlivnit politické vztahy na Blízkém východě. Emirátům se nelíbí přílišná kontrola Saudské Arábie nad produkcí členských zemí, při případném exitu by tak mohly začít produkovat výrazně více ropy. Reakce zbývajících členů OPEC a přidružených zemí by pak mohla být ve formě dalších škrtů a cena ropy by mohla dále vzrůst.

Proti cenám ropy však krátkodobě působí velmi silný americký dolar, který v posledních týdnech nabírá druhý dech. Vyhlídky na úrokové sazby v USA očekávají výrazně vyšší strop než se původně předpokládalo. Vysoké úrokové sazby tlačí na silnější dolar a zároveň zvyšují pravděpodobnost recese. Tyto faktory pak působí výrazně proti cenám ropy. Ta tak může být krátkodobě pod tlakem, dlouhodobě však očekáváme spíše návrat k cenám kolem 100 USD za barel vzhledem k aktuálním omezením produkce kartelu OPEC a Ruska a růstu poptávky ze strany Číny. Taková úroveň cen ropy by znamenala opětovný návrat průměrných cen benzínu i nafty na našich čerpacích stanicích přes 40 Kč za litr.

Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter