V eurozóně klesá nezaměstnanost. Inflace zpomaluje k 5letému dnu

Čerstvá data z eurozóny a Evropské unie nabídla příjemnou zprávu u poklesu míry nezaměstnanosti v červnu jak v bloku platícím eurem, tak i celé EU28. Evropskou centrální banku ale může zajímat a určit její další politiku druhá část informace: klesá také spotřebitelská inflace.

Nezaměstnaných ubylo v eurozóně i EU

Na 11,5 procenta v eurobloku a 10,2 procenta v celé Evropské unii klesla míra nezaměstnanosti v červnu a to proti květnu v obou případech o desetinu procenta. Lidí bez práce v eurozóně je nejméně od března roku 2012.

Celkově práce schází 25,005 milionu lidí v EU a z toho 18,412 milionu lidí v eurozóně. Proti květnu jde o úbytek o 198 a 152 tisíc lidí, meziročně o 1,537 milionu, respektive 783 tisíc.

Nejnižšímu podílu nezaměstnaných se těší sousední Rakousko s 5 %, Německo s 5,1 %, Malta. Opakem jsou – kdo by vsadil jinak – Řecko s 27,3 % a pro celou eurozónu a EU rozsahem klíčová ekonomika Španělska s 24,5 procenta.

Nejvýraznější meziroční pokles nezaměstnaných zaznamenává krizí stižené Portugalsko (z 16,6 na 14,1 %) Maďarsko, Irsko i Španělsko. V americké ekonomice pro srovnání červnová míra nezaměstnanosti klesla na 6,1 % z 6,3 % v květnu a 7,5 % v červnu loni.

Nadpoloviční zůstává míra nezaměstnanosti mezi mladými (do 25 let) v Řecku (56,3 % – ale to jsou data z dubna, novější dostupná nejsou), Španělsku (53,5 %) a krutě nadosah hranice také v Itálii (43,7 %). Nejlépe si v tomto směru vedou Německo, Rakousko a Nizozemí kolem 8 až 10 procent.

Nečekaně slabá inflace

Nečekaně slabší byl v červenci růst cenové hladiny v eurozóně. Meziroční míra inflace dle bleskového odhadu Eurostatu klesla na 0,4 %, zatímco ekonomové očekávali udržení červnového tempa růstu cen o 0,5 %. Míra inflace je tak blízko 5letého minima, naposledy byla takto nízko v říjnu 2009.

Bližší pohled na přispění jednotlivých sektorů ukazuje, že růst cenové hladiny táhnou služby, kde ceny rostly meziročně o 1,3 %, zatímco například ceny průmyslového zboží stagnovaly. Pokles cen zaznamenaly oblasti potravin, alkoholu a tabáku (-0,3 %) a výrazněji pak zlevnily energie (o 1 %).

Červenec je desátým měsícem v řadě, kdy míra inflace setrvává pod 1% hladinou, což je polovina inflačního cíle Evropské centrální banky. ECB začátkem června ve snaze odvrátit deflaci snížila základní úrokovou sazbu o 0,1 procentního bodu na nové rekordní minimum 0,15 procenta. Její depozitní sazba se navíc poprvé dostala do záporné hodnoty. Centrální banka přistoupila i k novým nekonvenčním opatřením na podporu ekonomiky, která zahrnují nabídku velmi levných půjček pro komerční banky.

ECB snižuje sazby a využívá další munice. Čeká dlouhodobě nízkou inflaci (+komentář ekonoma)

Newsletter