Americké výnosy po včerejším poklesu rostou. Dolar zpevnil pod 1,0800 za euro díky silnějšímu poklesu evropských tržních sazeb. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

V eurozóně po více než čtyřech letech opět padají ceny

Klíčové body

  • Bank of England nechala sazby na 0,1 % a nadále kvantitativně uvolňuje.
  • Eurozóna je definitivně v deflaci.
  • Koruna včera posilovala k euru i dolaru. Euro posílilo vůči dolaru.

 

The European Central Bank (ECB), Frankfurt, Germany

Evropské ceny padají. Inflace eurového bloku byla za srpen potvrzena meziročně na -0,2 % a meziměsíčně na -0,4 %. Eurozóna tak je v meziměsíčním vyjádření definitivně v deflaci. Je to poprvé od května 2016.

Finský zástupce ve vedení ECB Olli Rehn tvrdí, že existuje riziko velmi dlouhého období slabého růstu a nízké inflace. Jak dlouhé by mělo ono „velmi dlouhé období“ být sice neuvedl, nicméně vzhledem k odkazu na situaci Fedu jde řádově o roky.

Další zprávou včerejšího dne bylo ponechání sazeb britské Bank of England na 0,1 % a pokračování kvantitativního uvolňování. Centrální banka předpokládá, že bude ve třetím čtvrtletí britské HDP meziročně klesat o 7 %.

Ve Spojených státech přišla tradiční čtvrteční série dat v čele s údaji o americké nezaměstnanosti. Počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti poklesl o 10 tisíc méně oproti očekávání z 893 na 860 tisíc. Celkové číslo ale významně a překvapivě pokleslo až na 12,63 milionů.

Počet stavebních povolení ve Spojených státech v srpnu meziměsíčně poklesl o 0,9 %. To je citelný propad z červencového růstu o 17,9 %. Počet zahájených bytů klesl ze stejného růstu dokonce o 5,1 %.

Vedle toho naopak nepřekvapil výrobní index filadelfského Fedu. Index, který ukazuje celkovou změnu aktivity amerických výrobců, spadl už na 15 bodů. Po třech měsících propadu od března do června tak jde o čtvrtý měsíc růstu americké výroby.

Mezi měnami z opačných stran Atlantiku bylo včera jednoznačným vítězem euro.To se odrazilo a téměř bez ustání celý den posilovalo až na 1,185 EURUSD, díky čemuž se podařilo nahradit eurové ztráty z předchozího dne.

Zisky eura lze jednoznačně přisoudit nedůvěře investorů po zasedání amerického Fedu. Ten oznámil úmysl neměnit více než tři roky sazby. Ve skutečnosti to ale nakonec může být mnohem déle, protože Fed vysvětluje setrvání nízkých sazeb cílem v plné zaměstnanosti a inflací mírně nad 2 %. To se dotkne dle Olliho Rehna i rozhodování ECB, která může přistoupit k podobně dlouhému období nezměněně nízkých sazeb.

Na českých datech byl včera klid, který bude pokračovat i dnes, s výjimkou zveřejnění indexů cen vývozu a dovozu.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1849 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,87 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1804 do 1,1940 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,71 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,60 až 26,88 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,33 až 22,62 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter