Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0660 za euro. Koruna včera oslabila zpět nad 25,20 za euro.

V Mnichově vraždil 18letý mladík íránského původu

PŘEPRACOVÁNO: Střelec v Mnichově v pátek zabil devět lidí a dalších 21 zranil, sám nakonec přišel o život. Podle prohlášení policie čin spáchal osmnáctiletý Němec íránského původu, který žil nejméně dva roky v Mnichově a policii nebyl dosud znám. Vyšetřovatelé zatím nedokážou říct, zda byla střelba teroristickým útokem nebo činem šílence. Kvůli incidentu se dnes sejde bavorská vláda i německá bezpečnostní rada státu.

Mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä oznámil, že se nepotvrdily informace o až třech střelcích. Jediným pachatelem byl osmnáctiletý muž, který začal střílet v oblasti obchodního střediska Olympia na severozápadě Mnichova. Mezi jeho oběťmi jsou i děti a nezletilí.

Andrä uvedl, že zatím nelze říct, zda šlo o terorismus nebo o čin šílence. „Tato otázka je spojena s motivem (činu) a o tom zatím nedokážeme nic říct,“ uvedl policejní prezident. Sám zatím nevidí žádné paralely s případem z počátku týdne, kdy sedmnáctiletý migrant napadl sekerou a nožem pět lidí ve vlaku do Würzburgu.

Podle deníku Bild policisté během noci prohledali byt, v němž střelec žil se svými rodiči. Otec útočníka během noci vypovídal na mnichovském policejním ředitelství. Sousedé popsali Bildu útočníka jako „klidný typ“ člověka.

Přestože policie teroristický motiv zatím nepotvrdila, francouzský prezident François Hollande už takto událost nazval. „Teroristický útok, který zasáhl Mnichov a při němž bylo zabito mnoho lidí, je odporný čin vedený s cílem vyvolat po jiných zemích i v Německu strach,“ citoval ho deník Die Welt. Hollande chce dnes o situaci mluvit s německou kancléřkou Angelou Merkelovou.

V Mnichově v pátek večer a v noci na dnešek zasahovalo na 2300 policistů. Kromě bavorských se zapojily i speciální jednotky z Bádenska-Württemberska, Hesenska a Rakouska. Andrä uvedl, že situace ve městě je nyní bezpečná.

Po 01:00 SELČ policie odvolala varování před vycházením na ulice a povolila obnovení provozu nočních linek hromadné dopravy. Od dnešního rána jezdí také metro a příměstská železnice, jejichž provoz se zastavil krátce po útoku.

Kvůli evakuaci hlavního nádraží a zastavení železničního provozu mnoho lidí v Mnichově uvízlo. Státní úřady jim nabídly možnost přenocování v sídle bavorské vlády a v budově zemského parlamentu. Nabídky k přespání se šířily i na twitteru s hashtagem #OffeneTür, předkládaly je soukromé osoby, ale třeba i mnichovské mešity. Společnost Deutsche Bahn umístila na nádraží na okrajích města vlaky s lehátkovými vagóny.

Česká policie kvůli střelbě v Mnichově preventivně posiluje počty policistů v obchodních centrech. České televizi (ČT) to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Policie podle něj posílí i hlídky na hranici. Ministr ale nemá informace o tom, že by útok hrozil také v Česku. O víkendu se podle něj sejde zpravodajská skupina, tedy zástupci tajných služeb, policie a dalších bezpečnostních složek.

Policejní prezidium uvedlo, že česká policie v rámci preventivních protiteroristických opatření přijatých už po teroristických útocích v Bruselu nyní zvýšila kontrolní a hlídkovou činnost vedle nákupních center také v dalších místech s větší koncentrací osob. K dispozici je policejní vrtulník a další zálohy. „V případě, že dojde k jakémukoliv vývoji či ke změně bezpečnostní situace, jsme připraveni okamžitě reagovat a zajistit bezpečnost občanů České republiky,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

Ministr vnitra řekl, že je v kontaktu s tajnými službami a policií, které čekají na informace z Německa. „Dohodli jsme se, že je potřeba posílit výkon služby na česko-německém pomezí. A to především z důvodu, že by některý z pachatelů se pokoušel unikat z Německa a pokusil se překročit hranici do Česka,“ uvedl. Zatím ale podle Chovance nejsou informace, že by se něco takového mohlo stát. Policejní prezidium uvedlo, že namátkové kontroly se soustředí především na hraniční přechody s Bavorskem.

V Česku od 22. března platí první stupeň ohrožení před terorismem, tedy bdělost. Vláda ho tehdy schválila v reakci na teroristické útoky na bruselském letišti a v tamním metru, po červencovém masakru ve francouzském Nice se stupeň ohrožení neměnil. Policie tak nyní víc hlídá některé objekty, jako jsou letiště, nádraží či dějiště sportovních a kulturních akcí, kde by se mohlo sejít víc lidí.

Newsletter