V Praze i Evropě dominují kupci, KB nad 5.000 Kč

České akcie rostou o 0,7 %, když hlavní „blue-chipy“ obchodují v pozitivním teritoriu. Kupci opět dominují nejen u nás ale také v západní Evropě. Akcie ČEZ dostávají podporu a atakují hranici 610 korun. Hlavní důvodem jsou rostoucí ceny ropy, které reagovaly na vyšší vojenskou aktivitu v regionu Ukrajiny a vyrostly o 1,5 %. Je třeba ale podoktnout, že aktivita na trhu je mdlá a akcií ČEZ se zobchodovalo pouze 65 tisíc, což je výrazně pod dlouhodobými průměry. Erste roste o zhruba jedno procento a to hlavně díky vývoji v Maďarsku, kde místní vláda navrhla podmínky pro zpětnou konverzi zahraničních hypotečních úvěrů pro občany, které pravděpodobně nejsou pro banky tolik negativní, takže by se jejich náklady spojené s těmito úvěry neměly zvyšovat. Komerční banka se po ranním zaváhání opět vydala vstříc hranici 5000 korun, kterou zdolává díky dobrým výsledkům a vidině vyšší dividendy. Akcie O2  jsou beze změny, ale již testovaly úrovně 235 korun, když na trh dopadá nervozita ohledně nulových dividend v příštích letech. Philip Morris dnes září, silný zahraniční prodejce zřejmě pustil tuto akcii do vyšších úrovní a tak titul přidává až 1,8 % a možná již brzy bude testovat úroveň 10.000 korun. Celkově je aktivita výrazně podprůměrná a objem 160 milionu korun je toho důkazem.

KB ve 2015: Dividenda do 100 % zisku a čísla bez větších změn

Investoři se zřejmě dnes soustřeďují na Maďarsko. Tamní vláda již určila výši kurzů, při nichž budou moci klienti bank konvertovat své hypoteční úvěry vedené v zahraničních měnách do HUF. Tento kurzový poměr je zdá se pro místní banky pozitivní, neboť například OTP roste o silných 5,3 % a překonává 4.100 HUF. Slušně rostou i akcie Richter Gedeon, které byly silně pod prodejním tlakem díky slabým výsledkům za 3Q14 a také z důvodu velice slabého směnného kurzu rublu. Rubl dnes posílil mimo jiné po komentáři prezidenta Putina, že spekulace na pokles rublu již brzy skončí a že fundamentálně má rubl větší hodnotu. Tento komentář podnítil spekulace, že ruská centrální banka opět bude intervenovat ve prospěch rublu. MOL přidává 1 % a reaguje na ceny ropy, které se odrazily od dlouhodobých minim a dnes rostou o přibližně 1,5 %.

Maďarská vláda bude rozhodovat o konkrétní podobě zákona o FX úvěrech

Polský index WIG20 je prakticky beze změny, slušně sice rostou energetické akcie například Lotos +3 %, Tauron +1,3 % a PKN +1,7 %, ale klesají bankovní tituly PEKAO -1,6 %, AliorBank -2 %. Aktivita je v Polsku velice nízká, dopoledne byl objem okolo 40 milionu dolarů.

Evropské akcie si připisují mírné zisky okolo 0,4 %. Hlavním tahounem je energetický sektor +1,1 %  díky vyšším cenám ropy, a farmacie, naopak zaostává sektor bank -0,05 %. Americké futures jsou v plusu a tak zřejmě uvidíme další rekordní hodnoty indexů Dow Jones a S&P500.

Newsletter