Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

V Praze propadly banky kvůli Řecku. Akcie O2 nad 100 Kč

Řecká párty, která se na akciích odehrávala od pondělního rána, dnes utržila pohlavek v podobě prohlášení řeckého premiéra Tsiprase ohledně nesouladu mezi novými návrhy Řeků a věřitelů a neochoty připravit jejich další verze. Nulový návrh kompromisu trhy polil studenou sprchou. Počáteční panika a prodeje se ale časem zklidnily a závěr na burzách nevyznívá tak negativně. Pokračuje ale období obchodování na jakékoli zprávě a volatilita na trhu zůstává vysoká. Praha dnešek zakončila s poměrně citelnou 1,3% ztrátou, evropské trhy hzávěr obchodování vynesl nad odpolední minima.

V Praze to byly zejména oba rakouské finanční tituly – Erste s 2,5% ztrátou a VIG s 2,8% ztrátou – které index PX největší vahou zatěžovaly. K tomu se přidala i domácí Komerční banka a korekcí tak prošly právě ty tituly, které od počátku týdne na optimismu kolem dohody o Řecku nejsilněji rostly.

Nejvíce obchodovaným titulem pražské burzy dnes byly akcie ČEZ. Titul ztratil 0,3 procenta, což nevypadá nejhůře, ale je denním minimem této akcie. Denní vysoká volatilita na titulu naznačila určitou sílu býků z minulých dnů, ale ta se vyčerpala ke konci dne. Na akciích VIG se dnešní zprávy podepsaly ve výprodejích krátkodobých obchodníků, kteří titul poměrně houfně nakupovali minulý pátek na vyřazení z indexu Stoxx600 a nestačili vybrat zisky na vyšších úrovních titulu.

Aktivitu dnes zažily i domácí tituly mimo zmíněné hlavní kapitalizace pražské burzy. Rekordní objem byl na pozapomenutých akciích NWR a titul rostl o 5,80 %, tažen domácí poptávkou, když objem dosáhl maxim 50 milionů kusů. Unipetrol s 1,9% růstem patřil k vítězům a zobchodovaný objem na ceně 159 korun za akcii byl nejvýraznější od podobně silné obchodní aktivity v květnu na ceně 150 korun za akcii.

Akcie O2 si dnes sáhly na nová maxima od rozdělení společnosti a dosáhly psychologické hranice 100 korun za akcii. Tu však nedokázaly do závěru udržet. 

Newsletter