V Řecku je zle. ECB jej chrání, země podpoří své banky

Nad Řeckem se s novou silou povážlivě smráká. S nečekaně bleskovou reakcí přišla Evropská centrální banka, která zemi pomůže uvolněním kolaterálu, tedy pravidel zástavy proti úvěrům, poskytovaným ve prospěch řeckých bank. Ty chce finančně podpořit také řecká vláda a pomoc slíbila také Evropská komise. Aténská akciová burza dnes prudce propadla a výnosy na státních dluhopisech raketově rostou.

Řecko znovu zdrojem nervozity – co je důvodem?

„Rozhodlo se o tom (o zmírnění pravidel pro zástavy) ve středu večer na jednání mezi ECB, řeckou vládou a guvernérem centrální banky,“ citovala čtk nejmenovaného činitele. S odkazem na zdroje Reuters zaznělo, že ECB snížit procentní odpočet od hodnoty řeckých státních dluhopisů, dávaných jako protihodnota proti poskytnutým úvěrům. Realitou je prudký odpočet kvůli značné rizikovosti řeckého dluhu.

Řecké akcie v posledních dvou dnech ztratily přes 12 procent a výnosy řeckých dluhopisů u 10leté splatnosti včera vzrostly nad „hranici paniky“ 7 procent a dnes dokonce do blízkosti 9 procent. To jsou maxima od počátku letošního roku.

Atény hrají o výstup z područí zahraničních věřitelů, premiér by si přál opustit program mezinárodní finanční pomoci co nejdříve. A trhy jako by si to nepřály. Investoři pak reagují výprodejem řeckých akcií i dluhopisů také na vnitropolitickou situaci v podobě rizika předčasných voleb a obratu k levicovému kabinetu, který by znamenal konec hospodářských reforem.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo přes situací bankrotu, kterou odvrátila postupně série balíků mezinárodní finanční pomoci EU, ECB a MMF v celkovém sjednaném objemu 240 miliard eur. Protihodnotou byly výdajové škrty, úspory u důchodů a mezd i růst daní. TO ale uvěznilo Řecko hlouběji v recesi. Tamní ekonomika klesá od počátku roku 2008. První růst řecké ekonomiky od finanční krize by měl přijít za letošek, očekáváno je zhruba půlprocentní tempo růstu řecké ekonomiky. 

Newsletter