Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

V Rusku se rýsuje scénář ekonomické bídy jako v roce 1998

Propad cen ropy, mezinárodní sankce, slabý kurz rublu a zvyšující se výnosy na vládních obligacích vytváří pro ruskou ekonomiku prostředí, které analytici nazývají „perfect storm“.

Jestliže se cena ropy na mezinárodních trzích bude dále propadat, bude jen otázkou času, kdy Ruská federace bude opět čelit hrozbě platební neschopnosti, stejně jako v roce 1998, kdy Rusko vyhlásilo státní bankrot, píše komentátor MarketWatch.

Výnosy na státních obligacích denominovaných v dolarech stále rostou. Desetileté dluhopisy nyní již nesou výnos 6,2 % a takzvané „credit-default swapy“, které ukazují pravděpodobnost defaultu (bankrotu), jsou nejvýše od roku 2009, kdy globální ekonomika procházela finanční krizí.

Putin vábí zahraniční investory, slibuje spolupráci se Západem

Klesající ceny ropy navíc tlačí kurz rublu dále dolů. Rubl se v současnosti obchoduje okolo úrovně 53 za dolar a letos ztratil již 38 %. Brian Turley, ředitel investiční společnosti MLV&Co říká, že ruská ekonomika směřuje do recese, náklady na obsluhu státního dluhu rostou a ubírají aparátu peníze, které by vláda potřebovala pro stimulaci ekonomiky, takže se zřejmě nakonec budou muset zavést úsporná opatření.

Rusko utratilo miliardy ze svých rezerv na intervencích, aby zastavilo pokles rublu, ale ten stále pokračuje. Jen za říjen ruská centrální banka (RCB) podle WSJ utratila na podporu své měny 13 miliard dolarů. Podle dat Credit Suisse měla RCB k minulému pátku v hrubých rezervách přibližně 394 miliard dolarů, nicméně dluh činí 642 miliard. Rusko se velmi spoléhalo na budoucí zisky z exportu ropy a plynu, kterými by platilo své dluhy, ale tyto zisky jsou ve vážném ohrožení. Jen pro zajímavost, 68 % veškerých exportů Ruska za loňský rok tvořil vývoz ropy a plynu.

Rusko stojí na prahu recese

Jestliže dojde k dalším poklesům cen ropy a plynu, může dojít k dramatickému nárůstu nezaměstnanosti, protože ropné firmy budou muset drasticky snižovat náklady. Navíc, Amerika i státy Evropské unie uvalily sankce na produkty největších ruských energetických firem, například Rosněfť, Transnefť, Gazprom a Novatek, a tak Rusko bude možná muset v budoucnosti tyto firmy nějakým způsobem ochránit před bankrotem – způsobem, který ještě zhorší úvěrový kredit této země, a to povede ke zhoršení schopnosti splácet dluhy, říká senior portfolio manažer Federative Investors Ruggero de’Rossi.

Prezident Putin obvinil spekulanty z poklesu cen rublu a šéf zahraniční zpravodajské služby Fradkov dokonce řekl, že Západ záměrně manipuluje ceny ropy ve snaze ublížit ruské ekonomice. Osud Ruska je svázán s cenou ropy a pokud se cena dostane níž, třeba 60, 50 nebo dokonce na 40 dolarů za barel, Rusko ztratí v příštím roce dalších 150 miliard dolarů. Pokud tento trend bude pokračovat, je třeba se obávat, že devizové rezervy RCB dojdou. 

Ruská centrální banka hází rublu další lano

Nové historické dno ruského rublu. Centrální banka je na trhu

Newsletter