V USA raketově přibylo nových míst, dolar prudce roste

Statistika nových pracovních míst ve Spojených státech se v říjnu očima mnoha analytiků zbláznila. Přibylo takřka o polovinu nových pracovních míst, než bylo očekáváno a míra nezaměstnanosti klesla na rovných pět procent. Dolar reaguje prudkým růstem až o 1,5 procenta do těsné blízkosti 1,0700 EURUSD.

Statistika tvorby pracovních míst mimo sektor zemědělství ukázala číslo 271 tisíc, když očekáván byl přírůstek pouze 185 tisíc míst. Proti srpnovým a zářijovým údajům je to prudké zlepšení a nejlepší data z amerického trhu práce tohoto roku vůbec. Míra nezaměstnanosti v říjnu klesla na 5 procent a její širší míra, která zahrnuje i ty, kdo pracují na zkrácené úvazky jen proto, že plný úvazek nenašli, je poprvé od května roku 2008 pod 10 procenty.

Pro Fed budou dnešní údaje z trhu práce zásadní. Poté, co šéfka Fedu Janet Yellenová připustila zvýšení sazeb v prosinci, tato čísla pravděpodobnost takového kroku zvyšují. Údaje Bloomberg napovídají, že zatímco před dnešním reportem na prosincový růst sazeb sázelo 58 % analytiků a ekonomů, po čerstvých údajích z trhu práce je to 72 procent. Reakce dolaru proti euru tomu odpovídá.

 

Newsletter