V září se Fed k růstu sazeb neodhodlal. Letošek ale nevyloučil

AKTUALIZOVÁNO: Americká centrální banka Fed na svém zářijovém měnovém jednání další zvýšení úrokových sazeb od stávající úrovně 0,25 až 0,50 procenta pro hlavní sazbu neodhlasovala. Do budoucna je její výhled růstu sazeb vlažnější, přesto jedno zvýšení sazeb do konce roku 2016 stále zůstává ve hře. Ekonomové a analytici většinově změnu nastavení měnové politiky nečekali, euro k americkému dolaru zpevnilo a se ziskem 0,4% ziskem u 1,1190 EURUSD. Americké akciové indexy zakončily se zisky od 0,9 do 1,1 %, Nasdaq na novém rekordním závěru nad 5295 bodu.

Měnový výbor Fedu (FOMC) oproti předchozímu rozhodování přišel o hned tři jestřáby – Esther George, Loretta Mester a Eric Rosengren. Tři jména, která na předchozím jednání FOMC hlasovala pro růst sazeb, teď ale opačně. Celkově bylo dnešní odhlasování FOMC nejvíce holubičí – tedy hovořící směrem měkké měnové politiky – od prosince roku 2014!

Oproti červnu bylo výrazněji vzdáleno hlasování a názor jednotlivých členů FOMC. Podle zdrojů CNBC měla šéfka Fedu Janet Yellenová výrazně větší práci s tím, dovést členy měnového výboru Fedu k alespoň nějaké jednotě.

Většina centrálních bankéřů Fedu stále počítá s postupných růstem sazeb v budoucnu. Jeden z členů FOMC čeká jen drobnou odchylku od dnešních úrovní až do roku 2019, jiný naopak vidí do roku 2019 klíčovou sazbu na metě 3,75 procenta, což je o více jak procento nad konsensem. Jen doklad zvýšené nejednoty. Tři z členů FOMC jsou proti zvyšování sazeb v letošním roce.

Konsensuálním pohledem měnového výboru Fedu jsou dvě zvýšení sazeb Fedu v roce 2017 a po třech v roce 2018 a 2019. Tato série zvyšování sazeb má úroveň klíčové přivést na 2,625 procenta.

Listopadové jednání měnového výboru Fedu připadne do času těsně před konáním amerických prezidentských voleb. Změnu politiky Fedu proto v listopadu lze čekat jen stěží. Oči ekonomů a analytiků se ale namísto září budou nově upínat k prosinci. 

Fed pro letošek o něco utlumil pohled na růst americké ekonomiky i inflaci. Ekonomika podle FOMC přesto oživila z vlažného tempa první poloviny roku. Za solidní označuje Fed přírůstek pracovních míst. Ve světě Fed bedlivě sleduje téma brexitu a zpomalení čínské ekonomiky. 

Akcie ve Spojených státech po rozhodnutí Fedu nabraly zisky a technologický index Nasdaq uzavřel na novém rekordu. Dow Jones posílil o 163,74 bodu, tedy 0,9 procenta, na 18.293,70 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 stoupl o 23,36 bodu, čili 1,09 procenta, na 2163,12 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se zvýšil o 53,83 bodu, neboli 1,03 procenta, na 5295,18 bodu.

Růst zaznamenalo deset z 11 dílčích sektorů, které jsou součástí indexu S&P. Nejlépe si vedl energetický sektor. Rostly také akcie Microsoftu. Firma oznámila, že odkoupí vlastní akcie za 40 miliard USD a zvýší čtvrtletní dividendu. Akcie přepravní společnosti FedEx posílily po zveřejnění výsledků hospodaření. 

Americký dolar oslabil. Kromě očekávaného rozhodnutí Fedu nechat úroky beze změny ke ztrátám dolaru vůči jenu přispělo rozhodnutí japonské centrální banky zavést nová opatření na stimulaci stagnující domácí ekonomiky.

Newsletter