Dolar smazal malou část svých zisků, pohybuje se kolem úrovně 1,0980 EURUSD. Měny regionu se stále obchodují na slabších úrovních. Koruna nad 25,35 za euro a nad 23,05 za dolar.

Vadí vlastně někomu nízké ceny ropy?

Poté, co agentura Baker Hughes reportovala nárůst počtu těžebních stanic, na světových trzích započal výprodej v podstatě všeho, co se v danou chvíli dalo prodat.

Americký shale gas sektor si udržel od začátku roku odolnost vůči vnějšímu světu a s trochou nadsázky si tak dále hraje na svém břidlicovém písečku.

Čínský výrobní sektor prožívá v posledních týdnech silné zpomalení a důvěra v tamní trh klesá k absolutní nule. Ani nízká cena motivující Čínu vytvářet strategické zásoby nedokáže udržet poptávku na předchozích úrovních.

Výsledkem jsou ceny, za které se ropa obchodovala naposledy v roce 2009.

 

Rok 1998

Obdobný scénář, avšak s trochu jinými příčinami si vybavují pamětníci z roku 1998.  Tehdy byly ceny nejníže dokonce za 10 let, státy neměly hotovost – silný dolar zastavil export zemím s ukotvenými měnami přinesl Asijskou krizi v roce 1997 – a Saúdská Arábie začala v roce 1998 panikařit.

Khalid Alsweil, bývalý ředitel investiční ředitel saúdské centrální banky, na tuto dobu vzpomíná jako na velmi strašidelnou. „Naštěstí v ten moment začaly ceny ropy opět růst. Nikoliv naším přičiněním, jen díky štěstí.“ řekl Alsweil pro Bloomberg.

Kartelové uskupení OPEC, vedené neoficiálně Saúdskou Arábií, se snažilo koncem roku 2014 udržet podíl na trhu zvýšenou produkcí, která kulminovala na jaře tohoto roku. Padající ceny by pak teoreticky měly donutit ostatní producenty, s vyššími náklady na těžbu, odejít z trhu. Do této skupiny spadají i břidlicoví těžaři v USA. Jenže, těm to vrásky moc nedělá. Dělají si je šejkové z arabského poloostrova? 

Saúdové o ropě: Neuschne objednávka na jediný barel

Arabský podzim v létě

Mezinárodní měnový fond zcela jasně poukazuje na zpomalení arabské ekonomiky. Z 10% růstu HDP v roce 2011 saúdská ekonomika významně zpomalila své tempo. Predikce růstu od MMF pro letošní a příští rok je 2,8 %, respektive 2,4 %.

Zpomalil se i finanční sektor, akciový index Tadawul All Share Index se topí v červených číslech od začátku léta a má namířeno k letošnímu minimu  7.330 bodů. Prozatím se drží nad úrovní 8.000 bodů, nicméně za poslední měsíc odepsal bezmála 15 %. A to se dva měsíce zpět trh otevřel zahraničním investorům ve snaze diverzifikovat ho od závislosti na ropném exportu.

Saúdská Arábie potřebuje pro vyrovnaný rozpočet cenu ropy v intervalu 80 až 90 dolarů za barel, podle některých odhadů spíše 100 dolarů. Vskutku, poloviční ceny se projeví ve schodku pro rok 2015. Dle reportu z MMF by se saúdský deficit ku HDP za rok 2015 měl dostat k 20 procentům.

Kdo na světě unese nejnižší cenu ropy?

Na druhou stranu se zadlužením lehce nad 1 % HDP si, na rozdíl od dluhově vyspělých západních států, nemusí král Salman se schodkem tolik lámat hlavu a paniku, obdobnou té v roce 1998, nedává znát.

Saúdové ale jedním dechem přiznávají, že jsou si vědomi reforem a změn, které měly přijít v době trojciferných cen ropy. Jenže v zemi, kde se neplatí daň z příjmů (alespoň v evropském střihu), můžeme zapomenout na úsporné balíčky, jaké nám představují evropští lídři.

Bloomberg připomíná, že Arabové si zvykli na určitý životní standard a jakákoliv změna, například konec dotovanému palivu pro jejich vozové parky, nebude veřejně příliš podpořena.

Na druhou stranu, mají Saúdové relativně široké spektrum možností, kde ušetřit. Od zmíněných benzinových subvencí, přes masivní státní aparát, až po megalomanské infrastrukturní projekty. Zdali nakonec raději nepřivře kohouty, se dozvíme nejpozději 4. prosince, kdy se představitelé OPEC opět sejdou ve Vídni. 

Fotbalový fanoušek se nemá čeho obávat

Je zajímavé se zamyslet nad tím, že ropa spojuje dva nadcházející pořadatele mistrovství světa ve fotbale. Navíc ve spojení se zmíněnými roky 1997 a 1998 je nabíledni připomenout situaci v Rusku. To v roce 1998 vyhlásilo platební neschopnost a zejména na konci roku 2014 se o podobném scénáři nahlas spekulovalo.

Rok 1998 a (ne)opakující se historie na emerging markets

V Rusku se rýsuje scénář ekonomické bídy jako v roce 1998

V současnosti se Vladimir Putin prochází po Krymském poloostrově a možná okem zavadí o nedaleké Soči, které bude fotbalový šampionát v roce 2018 také hostit. V současnosti město duchů si vyžádalo investici za 51 miliard dolarů. Ruská garnitura se ovšem těchto spíše utopených nákladů nezalekla a slíbila postavit 13 nových fotbalových stadionů. Počet se nakonec snížil na 9, i tak se zatím zdá, že vše jde v Rusku podle plánu.

Pokud se jedná o dalšího hostitele, dle všeho si Katar plní svůj plán stejně jako Rusko. Emirát, který plánuje investovat v dalším desetiletí 200 miliard dolarů do infrastruktury, včetně té fotbalové, se nechal nedávno slyšet, že finanční polštář je natolik naditý, že ho současné ceny ropy rozhodit nemohou. Přičemž pro vyrovnané veřejné finance potřebuje emirát ceny ropy silně nad 100dolarovou hranicí. 

Katar, fotbalové mistrovství světa a korupce

Zcela jistě levná ropa nedopřeje některým lehké spaní. Ačkoliv zatím se zdá, že vše jde podle „OPEC a FIFA plánu“, většina by tedy, alespoň v domácí kotlině, mohla mít nerušený spánek.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter