Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Vakcína naočkovala akcie i českou měnu. Euro je o korunu levnější

Klíčové body

  • Novinky ohledně vakcíny dále živí fázi risk-on.
  • Po vyprchání dobré nálady by měla koruna znovu oslabovat.
  • Jednání mezi EU a Británií značí, že do poloviny listopadu k post-brexitové dohodě nedojde.
DepositPhotos

Zatímco konec října byl ve znamení velkého pesimismu, především vzhledem k druhé vlně koronaviru, přicházejícím lockdownům, nejistotám ohledně amerických prezidentských voleb a brexitu, listopad je naprosto jiná pohádka. Po vlně optimismu, na které se minulý týden trhy vezly v reakci na zvolení J. Bidena 46. prezidentem USA, tento týden motor pro pokračující přesun k riziku nastartovala zpráva o vakcíně.

Společnosti Pfizer a BioNTech včera oznámily, že jejich vakcína proti Covid-19 výrazně předčila očekávání. Podle výsledků studií má více než 90% účinnost, přičemž do konce roku by mohlo dojít k výrobě 50 milionů vakcín. V průběhu příštího roku by pak Pfizer mohl vyprodukovat až 1,3 miliardy kusů. To jsou samozřejmě pozitivní zprávy a trhy na ně patřičně reagují.

Nejvíce byla tato reakce vidět na akciovém trhu, když si veškeré hlavní indexy připsaly několikaprocentní zisky. Na úkor bezpečných přístavů pak posilovaly rizikové měny. Dobrým barometrem rizika bývá například měnový pár AUDJPY, který vyskočil o 2,5 % až na hodnotu 77 jenů za jeden australský dolar. Stejně tak se propadl švýcarský frank, který odepsal jedno procento vůči euru. Americký dolar v průběhu včerejšího dne oslabil k 1,1920 EURUSD, aby v odpoledních hodinách ztráty smazal a navrátil se jen lehce nad 1,1800 EURUSD.

Rizikové měny byly na zelené vlně i v rámci našeho regionu, a tak koruna posílila o dalších 6 haléřů a zažila osmý ziskový den v řadě. Celkem od svého minima z konce října posílila již o 3,5 %, respektive o 97 haléřů. Kde tato rally najde své dno, lze jen těžko předpovídat, nicméně jakékoliv vystřízlivění trhů spojené s aktuální zprávou ohledně vakcíny a návratu do reality, kdy je hned několik evropských zemí pod přísným lockdownem, zcela jiste přinese zvýšenou rizikovou averzi a oslabení domácí měny.

Včerejší zpráva ohledně dobrých výsledků vakcíny je samozřejmě povzbuzující, nicméně její výroba, schválení a distribuce budou ještě nějakou dobu trvat. Stejně tak není známo, jak dlouho bude vakcína proti viru účinná nebo zda očkovaní mohou být stále přenašeči. Aktuálně se situace v ČR zdá konečně lepší. Avšak vzhledem k tomu, že u nás druhá vlna zaúřadovala jako v jedné z prvních zemí napříč světem, je zde stále zpožděné riziko, že koruna nebude mít k dalšímu posilování podporu v silném euru.

Na jiných trzích se pak dařilo i ropě, která rostla o téměř 10 %. Té se společně s akciemi leteckých společností dařilo z toho důvodu, že vakcína by pomohla znovu nastartovat mezinárodní dopravu, což s sebou nese zvýšenou poptávku po ropě. Brent se dostal na hranici 43 dolarů za barel a americký WTI se vyšplhal na 41 dolarů. Zlato naopak prudce oslabilo o více než 100 dolarů k hranici 1850 dolarů za trojskou unci, kde nalezlo své včerejší minimum. Výnosy vládních dluhopisů také rostly napříč světem. Americké desetileté nabídly výnos 0,96 %, což je denní nárůst o 14 bazických bodů a nejvyšší hodnota od března letošního roku.

Včerejší den byl velmi skoupý na ekonomická data, ale pozornost mimo vakcíny se také soustředila na dění ohledně brexitu. Obě strany spolu znovu zasedly, aby pokračovaly v jednáních. Ta však dle dostupných informací a ohlasů nadále stojí na místě a po předchozím optimismu, kdy se koncem října zdálo, že dohoda je na spadnutí, se pravděpodobně očekávaný termín poloviny listopadu znovu nesplní. Vyjednavač EU pro Brexit Michel Barnier opakoval fráze typu, že pro pokrok v dohodě je důležité zachovat vzájemný respekt a záruky volného a spravedlivého obchodu. V zásadním problému, kterým je rybolov, ale k žádnému progresu stále nedošlo.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1826 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,71 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1815 do 1,1946 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,53 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,35 až 26,59 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,16 až 22,39 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter