Válka o Apple: dravá konkurence z Číny bortí pilíř taiwanské ekonomiky

Ostrovní stát Taiwan je domovem celosvětově zvučných technologických jmen jako HTC či Acer a také mnoha firem dodávajících komponenty americkému Applu. Produkce hardwarových technologií je významným pilířem ekonomiky země, který nyní ohrožuje – kdo jiný než – Čína.

Čínské firmy jsou schopny rychle se přizpůsobit vyvíjejícím se požadavkům trhu, navazovat maloobchodní řetězce a zavádět lepší marketingové strategie, držet (či udávat?) tempo inovací, agresivně investovat do výzkumu a vývoje a v neposlední řadě se těší nemalé podpoře státu. Výsledkem je, že značky jako Lenovo, Huawei či ZTE představují nebezpečnou konkurenci technologickým firmám z Taiwanu. Právě Čína je z pohledu technologických produktů největším trhem na světě díky hladu spotřebitelů, úspěch na tomto trhu je proto pro firmy zásadní.

Flexibilita, kvalita a … podaná ruka vlády

„Společnosti z pevninské Číny přebírají podíl na trhu v zemi taiwanským konkurentům, některé z čínských firem se kvalifikují jako dodavatelé klíčových odběratelů jako je právě Apple,“ komentují konkurenční tlaky mezi Čínou a Taiwanem analytici britské Barclays. Kromě jasné výhody na domácím trhu, čínské značky nyní produkují nejen levné ale i vysoce kvalitní výroby. Čínská vláda navíc podporuje domácí producenty… například v podobě omezení jiných než čínských produktů na poli serverů a telekomunikačního vybavení, daňových úlev a dotací.

Samotná podpora Pekingu ale nestačí. Čínští výrobci jsou vysoce adaptabilní na tržní změny a nové příležitosti, díky čemuž získávají vliv v odvětvích, kde dosud tradičně dominovali taiwanští dodavatelé – výroba baterií, objektivů fotoaparátů, sluchátek či LED obrazovek.

Čína tahá za správné nitky

Počet čínských výrobců součástek na seznamu dodavatelů americké firmy Apple v loňském roce vzrostl na 12 ze 7 v roce 2011, přičemž hodnota dodaných součástek vzrostla na 11 procent z celkové faktury vystavené dodavateli v rámci výroby telefonu iPhone, odhaduje banka.

Podle Barclays představují pro Taiwan konkurenti ze západu vážnou hrozbu. „Domníváme se, že rozšiřující se dodavatelský řetěz v Číně může mít rozvratný účinek pro některé v obchodním řetězci druhořadé taiwanské firmy, jimž schází technologie, kterou by se odlišily, rozsah výroby či blízké vazby s čínskými značkami,“ uvádí Barclays.

Budoucnost taiwanského technologického průmyslu visí na inovaci, konsolidaci a vládní intervenci. Bez těchto aspektů je „těžké vnímat sektor z dlouhodobé perspektivy pozitivně“, uvádějí analytici. Jedním ze správných kroků bylo v roce 1980 vytvoření centra Hsinchu Science Park, obdoby amerického Sillicon Valley. Vládní projekt byl zaměřen na IT průmysl a měl bránit odlivu mozků z tamních univerzit.

Oficiálním názvem pro Taiwan je Čínská republika (Republic of China), vedle ostrova Tchaj-wanu zahrnuje Peskadorské ostrovy v Tchajwanském průlivu a další ostrovy. Západní zámořský soused Čínská lidová republika legitimitu Čínské republiky neuznává a prohlašuje Taiwan za svou součást. Snaha Číny oba státy sjednotit (po vzoru Hongkongu, který je zvláštní administrativní oblastí Číny) jsou zdrojem trvajícího napětí mezi oběma státy. Taiwan se od roku 1988 demokratizuje. 

Větší iPhone má být na pultech od září. Čínští dodavatelé se mobilizují

Chytré hodinky „iWatch“ míří do výroby. Kdo budou hlavní dodavatelé Applu?

Newsletter