Valná hromada CETIN schválila půjčku 32,2 miliardy korun pro PPF

Akcionáři infrastrukturní společnosti CETIN, která se v úvodu června oddělila od operátora O2, dnes schválili poskytnutí půjčky 32,2 miliardy korun skupině PPF. Ta je majoritním vlastníkem CETINu. 

Půjčka je na sedm let, CETIN si na ni vezme syndikovaný úvěr a zastaví kvůli tomu část svého majetku. PPF pomocí půjčky bude financovat svůj syndikovaný úvěr s celkovým rámcem 2,288 miliardy eur (v přepočtu zhruba 62 miliard korun), který si vzala na koupi majoritního podílu akcií O2 od španělské skupiny Telefónica SA. První tranše 10,2 miliardy korun má být splacena do tří let a zbylých 22 miliard do sedmi let.

Původně si PPF chtěla půjčit od O2, kvůli rozdělení firmy ale proces zastavila a avizovala, že si může půjčit od jedné z rozdělených společností nebo od obou zároveň. Ve finále oslovila půjčkou CETIN. V nedávném rozhovoru pro HN zaznělo, že PPF bude chtít CETIN zcela ovládnout a začlenit do své struktury. Zbytek zdrojů PPF použije na případné financování nákupu dalších akcií společnosti.

Peníze bude CETIN moci PPF poskytnout při splnění stanovených podmínek, jako je získání úrokové marže a úrokové přirážky, které by měly vést ke zvýšení hodnoty společnosti.

CETIN vznikl letos v úvodu června vyčleněním pevných a mobilních sítí a datových center od O2. Všichni akcionáři O2 získali k jedné akcii O2 jednu akcii CETINu. Ti, kteří s rozdělením nesouhlasili, mohli akcie CETINu nabídnout k odkupu.

Newsletter