Dolar včera krátce zpevnil pod 1,1300 za euro. Dnes zisky odevzdává nad 1,1360. Oslabující dolar dostal korunu zpět pod 22,10. Proti euru pod 25,10.

Valná hromada NWR dala zelenou dobrovolné likvidaci firmy

AKTUALIZOVÁNO: Akcionáři těžební skupiny New World Resources na dnešní valné hromadě odsouhlasili dobrovolnou likvidaci společnosti a potvrdili likvidátory. Rozhodnutí o jmenování likvidátorů nemá mít bezprostřední dopad na OKD.

Valná hromada akcionářů NWR se konala dnes v centrále NWR v Amsterodamu. Na programu byly dva body a oba byly velkou většinou hlasů schváleny: dobrovolná likvidace podle části 84(1)(b) zákona Insolvency Act 1986 a jmenování likvidátorů.

Likvidace byla schválena poměrem hlasů 3,604,401,477 ku 24,841,750, likvidátoři poměrem 3,605,518,337 ku 20,699,320 hlasům.

Souběžně s valnou hromadou akcionářů se mělo uskutečnit také setkání s věřiteli. To se dle vyjádření firmy neuskutečnilo, jelikož se k účasti nikdo oficiální cestou nepřihlásil.

Likvidátory byli jmenování Mark Skelton, Geoffrey Bouchier a Paul Williams za Duff & Phelps se sídlem v Amsterodamu.

„Naším nejbližším krokem bude souhlas britského soudu (English High Court)… budeme jednat směrem ochrany aktiv NWR a soustředění maxima zdrojů k rozdělení… neočekáváme žádný okamžitý dopad našeho jmenování na aktivity OKD…,“ uvedli krom jiného likvidátoři. 

OKD je v úpadku od května. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma, která dluží zhruba 20 miliard korun. OKD se dostala do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti.

NWR již dříve uvedla, že pravděpodobným dopadem současné situace OKD bude její rozpuštění. Společnost letos neoznámila výsledky za první ani za druhé čtvrtletí a nemá od května ani mluvčího pro Českou republiku. Obchodování s akciemi NWR na pražské burze bylo pozastaveno 5. května, na londýnské burze o den dříve.

OKD v tomto týdnu informovala, že management OKD během několika dnů zahájí plánovaný proces, v rámci kterého chce oslovit potenciální investory s cílem najít pro OKD strategického partnera. Jde o jednu z klíčových fází připravovaného reorganizačního procesu společnosti. Podle mluvčího firmy se od strategického partnera očekává, že bude pokračovat v provozování OKD a po ukončení činnosti jednotlivých dolů rovněž zajistí financování následného útlumu.

OKD hledá strategického investora

Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do uskupení Ad Hoc Group (AHG). Předtím byla většinovým akcionářem skupina CERCL, která z poloviny patří podnikateli Zdeňku Bakalovi.

Věřitelé OKD v srpnu rozhodli, že podnik půjde do reorganizace, což znamená, že ve firmě, v níž pracuje i s dodavatelskými podniky asi 12.000 lidí, se uhlí bude těžit dál. Reorganizaci prosazovali odboráři, vedení OKD, moravskoslezská krajská tripartita i česká vláda, doporučoval ji také insolvenční správce. OKD díky tomu získá od státu půjčku 700 milionů Kč.

Newsletter