Valná hromada NWR dala zelenou dobrovolné likvidaci firmy

AKTUALIZOVÁNO: Akcionáři těžební skupiny New World Resources na dnešní valné hromadě odsouhlasili dobrovolnou likvidaci společnosti a potvrdili likvidátory. Rozhodnutí o jmenování likvidátorů nemá mít bezprostřední dopad na OKD.

Valná hromada akcionářů NWR se konala dnes v centrále NWR v Amsterodamu. Na programu byly dva body a oba byly velkou většinou hlasů schváleny: dobrovolná likvidace podle části 84(1)(b) zákona Insolvency Act 1986 a jmenování likvidátorů.

Likvidace byla schválena poměrem hlasů 3,604,401,477 ku 24,841,750, likvidátoři poměrem 3,605,518,337 ku 20,699,320 hlasům.

Souběžně s valnou hromadou akcionářů se mělo uskutečnit také setkání s věřiteli. To se dle vyjádření firmy neuskutečnilo, jelikož se k účasti nikdo oficiální cestou nepřihlásil.

Likvidátory byli jmenování Mark Skelton, Geoffrey Bouchier a Paul Williams za Duff & Phelps se sídlem v Amsterodamu.

„Naším nejbližším krokem bude souhlas britského soudu (English High Court)… budeme jednat směrem ochrany aktiv NWR a soustředění maxima zdrojů k rozdělení… neočekáváme žádný okamžitý dopad našeho jmenování na aktivity OKD…,“ uvedli krom jiného likvidátoři. 

OKD je v úpadku od května. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma, která dluží zhruba 20 miliard korun. OKD se dostala do existenčních potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti.

NWR již dříve uvedla, že pravděpodobným dopadem současné situace OKD bude její rozpuštění. Společnost letos neoznámila výsledky za první ani za druhé čtvrtletí a nemá od května ani mluvčího pro Českou republiku. Obchodování s akciemi NWR na pražské burze bylo pozastaveno 5. května, na londýnské burze o den dříve.

OKD v tomto týdnu informovala, že management OKD během několika dnů zahájí plánovaný proces, v rámci kterého chce oslovit potenciální investory s cílem najít pro OKD strategického partnera. Jde o jednu z klíčových fází připravovaného reorganizačního procesu společnosti. Podle mluvčího firmy se od strategického partnera očekává, že bude pokračovat v provozování OKD a po ukončení činnosti jednotlivých dolů rovněž zajistí financování následného útlumu.

OKD hledá strategického investora

Majitelem většiny hlasovacích práv v NWR jsou od letošního února nadnárodní investiční fondy Ashmore Group, M&G a Gramercy, které se spojily do uskupení Ad Hoc Group (AHG). Předtím byla většinovým akcionářem skupina CERCL, která z poloviny patří podnikateli Zdeňku Bakalovi.

Věřitelé OKD v srpnu rozhodli, že podnik půjde do reorganizace, což znamená, že ve firmě, v níž pracuje i s dodavatelskými podniky asi 12.000 lidí, se uhlí bude těžit dál. Reorganizaci prosazovali odboráři, vedení OKD, moravskoslezská krajská tripartita i česká vláda, doporučoval ji také insolvenční správce. OKD díky tomu získá od státu půjčku 700 milionů Kč.

Newsletter